Η Λεβερκούζεν δεν λυγίζει ούτε μέσα στο 2024, αφού πέτυχε απίθανη ανατροπή απέναντι στη Λειψία και παρέμεινε πρωτοπόρος και με διαφορά στην Bundesliga.

Η πρωτοπόρος Λεβερκούζεν έκανε ξανά το θαύμα της στις καθυστερήσεις και πήρε το “τρίποντο” με 3-2 στη Λειψία για τη 18η αγωνιστική της Bundesliga, παραμένοντας σε απόσταση ασφαλείας από την Μπάγερν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με τον Τσάβι Σίμονς στο 7′, παίζοντας καλύτερα και έχοντας περισσότερες και μεγαλύτερες ευκαιρίες.

Στο 2ο μέρος όλα άλλαξαν. Στο 47′ ο Νέιθαν Τέλα (που πέρασε αλλαγή στη θέση του τραυματία Τζέρεμι Φρίμπονγκ) ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ο Λόις Οπέντα ανέκτησε το προβάδισμα για τη Λειψία κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Τζόναθαν Τα στο 63′ να ισοφαρίζει.

Η Λεβερκούζεν συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο γήπεδο και ο Τσάμπι Αλόνσο έκανε μόλις μία αλλαγή στο 2ο μέρος, τον Ρόμπερτ Άντριχ στο 88′. Εν τέλει, η εμπιστοσύνη στην αρχική ενδεκάδα και δη στην άμυνα δικαιώθηκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από άλλη μια ασίστ του Άλεξ Γκριμάλντο, ο Πιέρο Ινκαπιέ έγραψε το 3-2.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Μάιντς – Ουνιόν αναβλήθηκε
  • Φράιμπουργκ – Χοφενχάιμ 3-2 (37′ Χόλερ, 55′ Γκρίφο, 85′ Σάλαϊ / 57′ Βέχορστ, 77′ Μπάιερ)
  • Κολωνία – Ντόρτμουντ 0-4 (12′, 61′ Μάλεν, 58′ πέν. Φίλκρουγκ, 90+2′ Μουκοκό)
  • Χαϊντενχάιμ – Βόλφσμπουργκ 1-1 (45+2′ αυτ. Γεντς / 7′ Τσέρνι)
  • Ντάρμστατ – Άιντραχτ 2-2 (61′ Γιούστβαν, 90+5′ Κλάρερ / 33′ Ενκουνκού, 51′ Κνάουφ)
  • Μπόχουμ – Στουτγκάρδη 1-0 (50′ Μπέρο)
  • Λειψία – Λεβερκούζεν 2-3 (7′ Σίμονς, 56′ Οπέντα / 47′ Τέλα, 63′ Τα, 90+1′ Ινκαπιέ)
  • 21/01 16:30 Μπάγερν – Βέρντερ
  • 21/01 18:30 Γκλάντμπαχ – Άουγκσμπουργκ