Το ΑΠΟΕΛ πέρασε… αέρας από το «Αμμόχωστος», έριξε 4άρα στη Νέα Σαλαμίνα, αύξησε την διαφορά από την 2η θέση στους έξι βαθμούς, βάζει πίεση στους διώκτες του και περιμένει.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 4-0 σε ένα παιχνίδι που το έλεγξαν από την αρχή μέχρι το τέλος, δεν κινδύνεψαν καθόλου και δεν δυσκολευτήκαν να πανηγυρίσουν.
Σε διάστημα τριών λεπτών από το 33’ μέχρι το 36’ το ΑΠΟΕΛ πέτυχε δύο γκολ με τους Ντογκαλά (33’) και Κβιλιτάια (36’) και κάπου εκεί μπήκαν γερές βάσεις για το διπλό.
Άλλα δύο γκολ μπήκαν στο β’ ημίχρονο με Ντβάλι στο 51’ και Μαρκίνιος στο 73’ και η νίκη πήρε διαστάσεις θριάμβου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (78′ Λέουκο), Νάρσινγκ (78′ Κορομά), Κουζμάνοβιτς (60′ Μιγκελίτο), Καρλίτος (9′ Κατσιάρης), Κονέ, Φράγκος (60′ Έντσον), Γιάνκα, Βίκτωρος, Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Φερνάντες, Λέουκο, Χριστοδούλου, Έντσον, Κατσιάρης, Κορομά

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Σούσιτς, Ντβάλι (65′ Ντάλσιο), Κοσταντίνοφ, Πέτροβιτς, Σατσιάς, Βιγιαφάνες (75′ Γουίλσον), Μαρκίνιος (81′ Εφραίμ), Ντογκαλά (75′ Δώνης), Κβιλιτάια (81′ Τομανέ)
Στον πάγκο: Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Ντάλσιο, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Βρόντης, Δώνης

ΓΚΟΛ: 33′ Ντογκαλά, 36′ Κβιλιτάια, 51′ Ντβάλι, 73′ Μαρκίνιος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1000-1300

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΑ:
Σεργίου, Κατσιάρης, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου, Νάρσινγκ, Κονέ, Ντουρμισάι (2).
ΑΠΟΕΛ: Σούσιτς, Φαουάζ, Τομανέ (2), Πέτροβιτς (7).

Διαιτητής: Rapuano Antonio
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Jovanovic Srdjan

4′
Σουτ του Κοσταντίνοφ από το ύψος της περιοχής, έβαλε το πόδι και απέκρουσε ο Κουζμάνοβιτς.
4′ Τραυματίστηκε ο Καρλίτος και ζήτησε αλλαγή.
8′ Μπαλιά του Μαρκίνιος για τον Ντογκαλά, σε ετοιμότητα ο Μελίσσας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.
9′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κατσιάρης πέρασε στην θέση του τραυματία Καρλίτος.
12′ Σέντρα του Κβιλιτάια από δεξιά, ο Σατσιάς έπιασε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πήγε κατευθείαν στα χέρια του Μελίσσα.
13′ Απείλησε η Νέα Σαλαμίνα. Ο Κονέ έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ντβάλι δεν κατάφερε να διώξει με το κεφάλι αλλά ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και βγήκε και μάζεψε την μπάλα προτού αυτή φτάσει στον Κουζμάνοβιτς.
18′ Κεφαλιά του Κοσταντίνοφ, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
25′ Μετά την αρχική υπεροχή του ΑΠΟΕΛ, στο τελευταίο 10λεπτο κέρδισε μέτρα στο γήπεδο η Νέα Σαλαμίνα.
31′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Μαρκίνιος, κεφαλιά του Βιγιαφάνες έξω.
33′ ΓΚΟΛ.0-1. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Ντογκαλά έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Κονατέ και κατέληξε στα δίχτυα.

36′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, κινήθηκε ωραία, ελευθερώθηκε και με ωραίο σουτ με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΤΡΙΑ ΛΕΠΤΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
47′ Απίστευτη μπαλιά του Μπέλετς, κατέβασε εξαιρετικά ο Κβιλιταια, μπήκε στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας από θέση μέσα αριστερά αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
51′ ΓΚΟΛ. 0-3. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Ντβάλι με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

60′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Έντσον και Μιγκελίτο, έξω Φράγκος και Κουζμάνοβιτς.
65′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Ντβάλι πέρασε ο Ντάλσιο.
68′ Καλό σουτ του Κβιλιτάια, η μπάλα έφυγε έξω.
73′ ΓΚΟΛ. 0-4. Και τέταρτο γκολ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά έδωσε στον Μαρκίνιος στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Βραζιλιάνος με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

75΄
Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Γουίλσον και Δώνης, έξω Ντογκαλά και Βιγιαφάνες.
78′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Κορομά και Λέουκο, έξω Νάρσινγκ και Κονατέ.
81‘ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Τομανέ και Εφραίμ, έξω Κβιλιτάια και Μαρκίνιος.