Όπως και στον πρώτο γύρο, ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο ένιωσε μεγάλη πίεση από τον αντίπαλό του, αλλά τελικά πήρε τη νίκη επί του «γηπεδούχου» Άλεξ Πόπιριν με 6-3, 4-6, 7-6(4), 6-3 σε 3 ώρες και 12 λεπτά και έκλεισε θέση στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Ο 24χρονος Αυστραλός όχι μόνο χτύπησε στα ίσα τον Νόλε, αλλά είχε και τέσσερις ευκαιρίες να πάρει το τρίτο σετ και να προηγηθεί με 1-2. Ο 36χρονος Σέρβος, ωστόσο, «επιβίωσε», έστειλε το σετ σε τάι και αφού κατάφερε να το κλείσει υπέρ του, όλα έγιναν πολύ πιο απλά στη συνέχεια. Ο επόμενος αντίπαλός είναι ο Αργεντινός Τομάς Ετσεβέρι, που άφησε εκτός τον Γκαέλ Μονφίς με 6-4, 6-4, 6-4.

Στον τρίτο γύρο πέρασε και ο Τέιλορ Φριτζ, πιθανός αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στους «16», που νίκησε με 6-0, 6-3, 6-1 τον Ούγκο Γκαστόν και παίζει με τον Φαμπιάν Μαροζάν.

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ άφησε εκτός τον Κρίστοφερ Γιούμπανς με 6-4, 6-4, 6-4 και πέφτει πάνω στον Σεμπ Κόρντα, ενώ ο Άλεξ Ντε Μινόρ νίκησε με 6-3, 6-0, 6-3 τον Ματέο Αρνάλντι και θα αντιμετωπίσει τον Φλάβιο Κομπόλι.