Η Αγία Νάπα έκανε την πρώτη έκπληξη στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής της β’ φάσης στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας, επικρατώντας με 3-0 της ΕΝΠ.
Το σκορ άνοιξε (1-0) ο Πιρές με ιδανικό πλασέ έπειτα από φοβερή πάσα που δέχθηκε με τακουνάκι στο 45+2’ ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 2-0 στο 46ο λεπτό της επανάληψης. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γιανναράς στο 90+5′.
Κάπως έτσι, η ομάδα του Κοσμά έφτασε τους 24 βαθμούς ανέβηκε στην 7η θέση, ενώ παράλληλα έδωσε την ευκαιρία στις ομάδες που….κυνηγούν την ΕΝΠ να την πλησιάσουν ή ακόμα και να την «πιάσουν» στην κορυφή! Οι βυσσινί-που είχαν δύο δοκάρια στο παιχνίδι- με αυτή την ήττα παρέμειναν στους 33 βαθμούς.

ΕΝΠ: Ντραγκόγεβιτς, Δημητρίου, Χριστοφή (90′ Σ. Γεωργίου), Δανιήλ (70′ Παπαθανασίου), Λουσέρο, Σαμπού, Μέιρα (46′ Κοτσώνης), Κοσμάς (46′ Η. Γεωργίου), Ντρέκσα, Γεωργίου (65′ Χαραλάμπους), Βουτσένοβιτς
Στον πάγκο: Κουτσού, Δημοσθένους, Κωνσταντίνου, Φλουρής, Καλογήρου, Σολωμού,

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Μέλκας, Φοριέλ, Μουλαζίμης, Παντελή, Πιρές (90+2′ Μελάς), Σολωμού (90+2′ Γιανναράς), Ρομέρο, Κολοκούδιας (82′ Ευαγγέλου), Τσιάρας, Χριστοφή, Μπατζώνης (87′ Χρίστου)
Στον πάγκο: Στυλιανίδης, Γεωργάκης, Χαραλάμπους, Ρομάνο, Αναστάση, Περικλέους, Λοΐζου, Μότης

ΓΚΟΛ: Πιρές (45+2′, 46′), Γιανναράς (90+5′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
2′ Ο Ντραγκόγεβιτς διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Πιρές.
7′ Ο Δημητρίου έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
10′ Πλασέ του Μπαρτζώνη δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της ΕΝΠ.
19′ Σουτ του Βουτσένοβιτς, σε ετοιμότητα ο Μέλκας.
27′ Κίτρινη στον Λουσέρο.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Δοκάρι για την ΕΝΠ σε δυνατό σουτ του Κοσμά.
45+2′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Πιρές μετά από φοβερή πάσα με τακουνάκι που δέχθηκε, έκανε ιδανικό πλασέ και άνοιξε το σκορ!

Κοτσώνης και Γεωργίου αντί Μέιρα και Κοσμά.
46′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Πιρές με διαγώνιο πλασέ διπλασιάζει τα τέρματά του και της ομάδας του!
65′ Χαραλάμπους στη θέση του Γεωργίου.
67′ Κίτρινη στον Χριστοφή της Αγίας Νάπας.
70′ Παπαθανασίου μέσα, Δανιήλ έξω.
78′ Δεύτερο δοκάρι για την ΕΝΠ, αυτή τη φορά σε σουτ του Η. Γεωργίου.
82′ Ο Κολοκούδιας αφήνει τη θέση του στον Ευαγγέλου.
86′ Κεφαλιά του Κοτσώνη, εντυπωσιακή απομάκρυνση του Μέλκα σε κόρνερ.
87′ Χρίστου εντός, Μπατζώνης εκτός.
90′ Σ. Γεωργίου αντί Χριστοφή.
90 Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Μελάς και Γιανναράς μέσα, Πιρές και Σολωμού έξω.
90+5′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Γιανναράς…βάζει το κερασάκι στην τούρτα!