Η Ομόνοια επικράτησε στο ντέρμπι «αιωνίων» του ΑΠΟΕΛ με 6-3 στο Λευκόθεο και ανέβηκε στους 25 βαθμούς και στην 2η θέση. Οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν στους 5 βαθμούς και στην 4η θέση.

Σκόρερ για την Ομόνοια οι Μιχαήλ, Τσίτσος, Κουλλουπά και τρία γκολ ο Τάχα Ελ Κέμπε. Για τους γηπεδούχους βρήκαν δίχτυα ο Κωνσταντινίδης και δύο φορές ο Γκονσάλβες.

Ρεπό αυτή την εβδομάδα έχει η ομάδα της ΑΕΚ.

ΑΠΟΕΛ: Μηλιδόνης, Περικλέους, Νώε Ελ Κέμπε, Νικολαΐδης, Γκονσάλβες.
Στον πάγκο: Χοροζιάν, Βασιλείου, Κωνσταντινίδης, Λουκά, Χατζηβασίλη, Διονυσίου, Γεωργίου, Ευσταθίου.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Χριστοφόρου, Δημητρίου, Τάχα Ελ Κέμπε, Σέζαρ, Φιλίππου.
Στον πάγκο: Στυλιανού, Τριανταφυλλής, Λακούφης, Κουλλουπά, Άλβες, Ανγκέλοφ, Μιχαήλ, Τσίτσος, Μπονιφάτσιο.

ΓΚΟΛ: 12’58”, 27’50” Γκονσάλβες, 17′ Κωνσταντινίδης/ 6’23” Μιχαήλ, 8’22” Τσίτσος, 22’19”, 30′, 38′ Τάχα Ελ Κέμπε, 40′ Κουλλουπά.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′
Ο Νώε Ελ Κέμπε έκλεψε τη μπάλα, βρέθηκε απέναντι από τον Χριστοφόρου αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο.
5′
Νέα φάση για ΑΠΟΕΛ. Ο Διονυσίου έκανε το δυνατό σουτ αλλά έδιωξε ο Χριστοφόρου.
6′ Ο Γεωργίου έκανε του σουτ αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε εκτός.
6’23” ΓΚΟΛ 0-1 ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Κουλλουπά έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Μιλιδόνης αλλά ο Μιχαήλ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
8’22” ΓΚΟΛ 0-2. Ο Τσίτσος με δυνατό σουτ διπλασίασε τον δίκτυ του σκορ για τους φιλοξενούμενους.
11′
Ωραίο πλασέ του Γεωργίου, νέα μεγάλη επέμβαση από τον Χριστοφόρου.
12’58” ΓΚΟΛ 1-2 μειώνει το ΑΠΟΕΛ. Ο Γκονσάλβες πήρε τη μπάλα και με άπιαστο σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας.
17′ ΓΚΟΛ 2-2 ισοφρίζουν οι γηπεδούχοι. Ο Νώε Ελ Κέμπε με ωραία ενέργεια έστειλε συστημένη τη μπάλα στον Κωνσταντινίδη ο οποίος από κοντά σκόραρε με κεφαλιά.
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
22’19” ΓΚΟΛ 2-3 ξανά μπροστά η Ομόνοια. Ο Τάχα Ελ Κέμπε με ωραίο τελείωμα έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του.
25′
Ο Τσίτσος έκανε το σουτ αλλά ο Μιλιδόνης απέκρουσε και η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή τελευταία στιγμή μετά την παρέμβαση των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ.
27’50” ΓΚΟΛ 3-3 ισοφαρίζει το ΑΠΟΕΛ. Ο Γκονσάλβες στην επαναφορά μετά από κοντά σκόραρε.
30′ ΓΚΟΛ 3-4. Ο Τάχα Ελ Κέμπε πέτυχε το δεύτερο του γκολ μετά από ωραία ασίστ του Μιχαήλ σκόραρε με άψογο πλασέ.
31′
Τεράστια επέμβαση του Χριστοφόρου στο σουτ του Κωνσταντινίδη.
38′ ΓΚΟΛ 3-5 χατ-τρικ ο Τάχα Ελ Κέμπε. Τρομερό γκολ σχεδόν από την εστία της δικής του ομάδας ξεγέλασε τον Μιλιδόνη.
40′ ΓΚΟΛ 3-6. Ο Κουλλουππά από κοντά με πλασέ πέτυχε το γκολ.