Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που νίκησε 2-0 την ΑΕΖ και πλησιάζει τις ομάδες που προπορεύονται.
Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα κόντρα σε έναν αντίπαλο που στάθηκε πολύ καλά και στο τέλος πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.
Στο 32’ ο Λόπες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό, ενώ ο Φραν Σολ στο 64’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (72′ Καπτούμ), Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια (56′ Γκιούρτσο), Σολ, Λόπες (76′ Μάμας), Μιλίτσεβιτς, Γκάμα (56′ Φαράζ), Πονς, Ντίμερς (72′ Σάντσες).
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Γκαλιόλο, Φαράς, Γκαρσία, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας,

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σαρφό, Σλόγκαρ (77′ Κάστρο), Ντελμίρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου (46′ Βάλντι), Χατζηβασίλης (58′ Αντωνίου), Ντιγκινί (62′ Γιουσούφ).
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Χριστοφή, Κάστρο, Βάλντι, Ντιομάντε, Ρουίζ, Σιφνέος, Ενζαού, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

ΓΚΟΛ: 32′ Λόπες, 64′ Σολ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκιούρτσο/Ντιγκινί (3η), Ε.Αντωνίου
Λιάσος Λουκά (προπονητής ΑΕΖ)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σαρφό
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.092

Στο όριο των καρτών:
ΑΕΚ: Γκάμα, Σάντσες (2), Ντιουνκού, Πονς (5).
ΑΕΖ: Κ. Αντωνίου, Σαρφό, Κάστρο, Ρουίζ, Σιφνέος, Ντιγκινί (2), Ντελμίρο (5)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
4′ Απείλησε η ΑΕΖ αλλά ο Πίριτς πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα μπροστά από τον Χατζηβασίλη.
6′ Προϋπόθεση για την ΑΕΚ. Έγινε η μπαλιά από δεξιά, ο Πονς έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
11′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Γκάμα από καλή θέση, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς.
14′ Κίτρινη κάρτα στον Σαρφό της ΑΕΖ. Συμπλήρωσε τρεις και χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια.
15′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Ντίμερ, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
16′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τόνγκια κινήθηκε ωραία στην περιοχή της ΑΕΖ, ελευθερώθηκε, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
18′ Νέα φάση για την ΑΕΚ. Γυριστό σουτ του Γκάμα από πλάγια, η μπάλα έφυγε έξω.
23′ Νέο καλό σουτ του Ντίμερς, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
25′ Βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση η ΑΕΖ, ο Σλόγκαρ από δεξιά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Πίριτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
30′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κόρνερ του Νρτίμερς, γυριστή κεφαλιά του Σολ αλλά ο Γιαντάλ πάνω στην γραμμή απέκρουσε την μπάλα με το κεφάλι.
32′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ωραία ασιστ του Ντίμερς και με κεφαλιά ο Λόπες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

37′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της ΑΕΖ Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.
40′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Χατζηβασίλης έστρωσε στον Παστελλή ο οποίος από κοντά έκανε το σουτ αλλά ο Τόμοβιτς έπεσε με αυτοθυσία και έδιωξε σε κόρνερ.
42′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η ΑΕΖ. Ο Σαρφό μετά από δυνατό φάουλ στον Ντίμερς αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία κίνηση και σέντρα του Τόνγκια από αριστερά, ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί για σκληρή φάουλ στον Ντίμερς. Η φάση εξετάστηκε από το VAR για κόκκινη αλλά ίσχυσε η αρχική απόφαση του διαιτητή.
ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′
Αλλαγή για την ΑΕΖ. Πέρασε στο παιχνίδι ο Βάλντι αντί του Ελευθερίου.
47′ Ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Σλόγκαρ βρέθηκε απέναντι από τον Πίριτς αλλά το πλασέ του σταμάτησε στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.
52′ Σουτ του Λόπες, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς.
57′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Γκιούρτσο και Φαράζ, έξω Τόνγκια και Γκάμα.
58′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Λόπες, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς.
64′ ΓΚΟΛ. 2-0.Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η ΑΕΚ. Ο Φαράζ έκανε την μπαλιά και ο Σολ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΔΙΑΤΕΘΗΚΑΝ 2.092 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ.
70′
Απευθείας φάουλ του Σλόγκαρ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
78′ Κεφαλιά του Ντελμίρο, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πίριτς.
85′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ έστειλε την μπάλα έξω.