Η Μονακό στάθηκε καλύτερα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, είχε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, όμως ο Αντόνι Λόπες επενέβη όπου χρειάστηκε για τη Λυών, η οποία πήρε το τρίποντο στο φινάλε με 1-0, στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Το χρυσό γκολ για τους «λιονέ» πέτυχε ο Τζεφίνιο στο 85ο λεπτό μετά από ασίστ του Ένσλι Μέιτλαντ-Νάιλς. Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους παίκτες του Άνταμ Χούτερ ήταν στο 53ο λεπτό, όταν η προσπάθεια του Μοχαμέντ Καμαρά τράνταξε το δοκάρι του Άντονι Λόπες.

Η Μονακό με αυτό το αποτέλεσμα παρέμεινε στην τρίτη θέση έχοντας 30 βαθμούς. Την ίδια στιγμή η Λυών που πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της, ξεκόλλησε από την τελευταία θέση, ανέβηκε 16η και στους 13 βαθμούς.