Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδουχους να βάζουν εξ αρχής δύσκολα στους «μπλαουγκράνα». Μάλιστα, όχι μόνο δεν περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο αλλά δημιουργούσαν και τις ευκαιρίες τους. Και μία εξ αυτών ολοκληρώθηκε με γκολ. Συγκεκριμένα, στο 39′ ο Λόπεθ έπιασε σουτάρα εκτός περιοχής, με την μπάλα να καρφώνεται στην κλειστή γωνία. Αφού εξετάστηκε η φάση, το 1-0 μέτρησε, όντας και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, με τους Καταλανούς να ανεβάζουν στροφές. Από την άλλη, η Ράγιο άρχισε να περιορίζεται στα ανασταλτικά της καθήκοντα.

Η Μπαρτσελόνα προειδοποίησε αρχικά στο 76′ με το δοκάρι από τη σουτάρα του Ραφίνια, με τον Λεβαντόφσκι να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά παίρνοντας το «ριμπάουντ». Τελικά, βρήκε την ισοφάριση στο 82′, όταν ο Γιαμάλ σέντραρε από αριστερά, με τον Λεζέν στην προσπάθειά του να διώξει προ του Λεβαντόφσκι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:
Παρασκευή, 24/11
Αλαβές-Γρανάδα 3-1 (11’ αυτ. Τορέντε, 38 Ρεμπάχ, 55’ Ομοροντιόν – 86′ πεν. Ουζούνι)