Ένα πραγματικό ντέρμπι έλαβε χώρα στην Βιτόρια ανάμεσα σε Μπασκόνια και Παρτίζαν, με τις βολές του Τσίμα Μονέκε να δίνουν το ματς στους γηπεδούχους με 84-83.
Ένα ματς… θρίλερ διεξήχθη στην Ισπανία ανάμεσα σε Μπασκόνια και Παρτίζαν, με τον Τσίμα Μόνεκε να ευστοχεί σε ένα ζευγάρι βολών 1.1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε και να δίνει στην ομάδα του τη νίκη με 84-83.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκειά του και στο τέλος το… δράμα κορυφώθηκε με την Μπασκόνια να έχει την τελευταία επίθεση, ούσα πίσω για έναν πόντο. Ο Μονέκε κέρδισε το φάουλ και το μετουσίωσε σε δίποντο, με το ματς να καταλήγει στα χέρια των γηπεδούχων.
Η αναμέτρηση είχε ιδιαίτερο χαρακτήρια στην Βιτόρια, καθώς πριν το τζάμπολ του αγώνα οι Βάσκοι απέσυραν τη φανέλα του Λουίς Σκόλα εν μέσω αποθέσωσης από την κατάμεστη έδρα της Μπασκόνια.
Την επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (9/11, 19:15), ενώ η Παρτίζαν υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε (9/11, 21:30).
Ο αγώνας
Ιδιαίτερα υψηλός ρυθμός στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε καλή μέρα παραγωγικά και τον δείκτη του σκορ να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα. Μετά την απόλυτη ισορροπία του πρώτου δεκαλέπτου (23-23), η Μπασκόνια μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους 25-19 πήγε στα αποδυτήρια στο +6 (48-42). Οι Βάσκοι βρήκαν σκορ στο πρώτο μέρος από οκτώ παίκτες, χωρίς κανέναν διψήφιο, με την Παρτίζαν να έχει σημείο αναφοράς τον Τρίσταν Βούκτσεβιτς.
Στην τρίτη περίοδο οι ασπρόμαυροι του Βελιγραδίου ήταν εξαιρετικοί, μπαίνοντας με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έτρεξε ένα επιμέρους 24-15 και πέρασε σε θέση οδηγού (66-63). Οι δύο ομάδες ήταν πλέον σε απόσταση ενός σουτ και τα πάντα ήταν ανοιχτά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Μονέκε κέρδισε φάουλ 1.1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των ελευθέρων βολών, έβαλε την Μπασκόνια σε θέση οδηγού και το ματς κατέληξε στα χέρια της.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Νέντοβιτς, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 48-42, 63-66, 84-83

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 14 (2/9 τρίποντα), Ραϊέστε 5, Κρις, Κερεχέτα, Σεντεκέρσκις 14 (8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2 ριμπάουντ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 9 (8 ριμπάουντ), Ντίεθ, Κότσαρ 11 (4 ριμπάουντ), Κόστελο 3, Χράμπαρ, Μονέκε 16 (6 ριμπάουντ)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 13 (2/3 τρίποντα), ΛεΝτέι 11 (4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 1, Κοπρίβιτσα, Σμάιλαγκιτς 7, Γιάραμαζ 11, Νάναλι 16 (3/5 τρίποντα), Τριφούνοβιτς 7 (4 ριμπάουντ), Άντζουσιτς 9, Ντόζιερ, Καμίνσκι 8 (5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/38 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 22/28 βολές, 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 20/30 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 16/17 βολές, 26 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια πηγαίνει στο ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό (9/11, 19:15), ενώ η Παρτίζαν υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε (9/11, 21:30)