Οι Γουίζαρντς έφεραν τους Μπακς στα όριά τους, όμως το Μιλγουόκι είχε μία ακαταμάχητη τριπλέτα για να πάρει την νίκη με 131-128. Ο Μπρουκ Λόπεζ έβαλε 39 πόντους και οι Γιάννης Αντετοκούμπο – Ντέιμ Λίλαρντ ακολούθησαν με 31 έκαστος.
Οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στους Μιλγουόκι Μπακς, όμως η ομάδα του Έντριαν Γκρίφιν χαμογέλασε στο φινάλε, επικρατώντας με 131-128, στο πλαίσιο αναμέτρησης για το In-Season Tournament του NBA.
Αυτό το αποτέλεσμα δεν θα είχε επιτευχθεί εάν ο Μπρουκ Λόπεζ δεν έκανε βραδιά καριέρας. Ο ψηλός των ελαφιών έκλεισε το παιχνίδι με 39 πόντους (4/7 τρίποντα), έχοντας όμως για συμπαραστάτες και τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Ντέμιαν Λίλαρντ που προσέφεραν από 31 πόντους έκαστος.

Ως εκ τούτου οι Μπακς ανέβηκαν στο 11-5 (7-1 εντός και 4-4 εκτός έδρας), ενώ οι Γουίζαρντς υποχώρησαν στο 2-13 (1-5 εντός και 1-8 εκτός έδρας).
72-58 οι πόντοι στο ζωγραφιστό, 9-12 οι πόντοι δεύτερης ευκαιρίας, 7-13 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 22 φορές το σκορ ήταν ισόπαλο, 19 φορές άλλαξε χέρια το προβάδισμα.
Επόμενος αντίπαλος των Μπακς είναι οι Μπλέιζερς, με τους οποίους θα παίξουν στο Fiserv Forum το βράδυ της Κυριακής (26/11, 22:30).
Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο
Ο Γιάννης μπήκε στο παιχνίδι με 7 πόντους (3/5 δίποντα, 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 φάουλ σε 8’34”. Μέσα σε 50″ στην δεύτερη περίοδο ο Αντετοκούνμπο προσέθεσε 4 ακόμα πόντους στη στατιστική του. Μέχρι την ανάπαυλα ο Greek Freak είχε αγωνιστεί για 18’19” μετρώντας 15 πόντους (7/10 δίποντα, 1/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 2 λάθη και 1 φάουλ.
Παίζοντας για 9 συνεχόμενα λεπτά στην τρίτη περίοδο, ο Γιάννης έφτασε στους 22 πόντους, ενώ τελικά ολοκλήρωσε την παρουσία του με 31 πόντους σε κάτι περισσότερο από 37 λεπτά που χρειάστηκε να μείνει στο παρκέ του Fiserv Forum, αφού το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το φινάλε.

Ο αγώνας
Το πρώτο μισό του αγώνα ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο. Αυτό πιστοποιείται και από το γεγονός ότι το προβάδισμα άλλαξε 10 φορές χέρια, ενώ άλλες 11 φορές υπήρξε ισοπαλία στο σκορ. Τελικά οι Γουίζαρντς πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (60-61, 24′).
Ένα λεπτό και δέκα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Κρις Μίντλετον αποχώρησε για τα αποδυτήρια και έκτοτε δεν αγωνίστηκε ξανά, λόγω ενοχλήσεων στον αχίλλειο. Το ματς συνέχισε να είναι πολύ κλειστό, με τους Μπακς να μπαίνουν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο στο +3 (92-89, 36′) χάρη στους 15 πόντους του Μπρουκ Λόπεζ στην τρίτη περίοδο.
Στα 3’30” πριν το τέλος το ματς ήταν ξανά ισόπαλο (114-114). Λόπεζ, Λίλαρντ και Γιάννης ανέλαβαν δράση σε αυτά τα εναπομείναντα λεπτά και οι Μπακς βρέθηκαν στο +4 (127-123) στα 46″ πριν το τέλος. Ο Κάιλ Κούζμα πέτυχε τρίποντο, ενώ ο Γιάννης έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία και έκανε το 2/2 από τη γραμμή για το 129-126 με 16″ για το φινάλε. Ο Κούζμα απάντησε αμέσως με lay-up, όμως ο Λίλαρντ κέρδισε φάουλ, έβαλε κι αυτός δύο βολές και έγραψε το τελικό 131-128.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-35, 60-61, 92-89, 131-128

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 7 (1/3 τρίποντα, 5 ασίστ) , Αντετοκούνμπο 31 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λόπεζ 39 (10/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ) , Μπίσλι 3 (1/4 τρίποοντα, 11 ριμπάουντ), Λίλαρντ 31 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ) , Μπότσαμπ 2 , Κόνατον 2 , Πόρτις 2 (6 ριμπάουντ), Πέιν 4 , Τζάκσον, Γκριν 3 (1)

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ (Γουές Άνσελντ): Αβντίγια 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κούζμα 22 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Γκάφορντ 8 (9 ριμπάουντ) , Πουλ 26 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Τζόουνς 22 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) , Κίσπερτ 20 (6/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Γκαλινάρι 7 (1), Σάμετ 15 (3/7 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 39/60 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 26/31 βολές, 47 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 9 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς: 33/63 δίποντα, 15/35 τρίποντα, 17/20 βολές, 44 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη, 21 φάουλ