Στο ντέρμπι της 13 αγωνιστικής για τη Ligue 1 η Λυών αντιμετώπισε τη Λιλ. Οι γηπεδούχοι ήθελαν νίκη για να ξεκολλήσουν από το πάτο της βαθμολογίας, αλλά παρουσιάστηκαν ανέτοιμοι και κακοί στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Αντίθετα η Λίλ, είχε ένα εύκολο βράδυ, καθάρισε την αναμέτρηση σε 5΄ και εδραιώθηκε στη πρώτη τετράδα.

Η πρώτη αξιοσημείωτη τελική στο ματς, έγινε στο 25΄ με το σουτ του Κακερέ για τη Λιόν εκτός περιοχής, αλλά ο Σεβαλιέ, της Λιλ, δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα. Η Λυών έκανε πολλά λάθη στο ματς και η Λιλ όποτε ήθελε ανέβαζε τη ταχύτητα του παιχνιδιού, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί φάσεις. Ωστόσο, στο 28 ο Γιαζιτζί, έβγαλε ωραία κάθετη, μισό γκολ στον Ντέιβιντ και ο Καναδός φορ, έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Πριν κάν, συνέλθει η ζαλισμένη Λυών, δέχθηκε και 2ο γκολ. Αυτή τη φορά, ο δεξιός μπακ της Λίλ, Τιάγκο Σάντος, πήρε μέτρα και με ευθύβολο σουτ από τα 25 μέτρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόπες για το 0-2. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η Λυών προσπάθησε να βρει αντίδραση, μάταια όμως, με εξαίρεση ένα δεκάλεπτο με δυο απανωτές φάσεις, δίχως όμως ουσία. Η ομάδα του Φονσέκα, κράταγε με άνεση το αποτέλεσμα και δημιουργούσε ευκαιρίες για 3ο γκολ.