Σ΄ ένα πολύ κακό ποιοτικά ντέρμπι, με πολύ λίγες φάσεις, Ομόνοια και ΑΕΚ έμειναν στη λευκή ισοπαλία με 0-0 στο ΓΣΠ, για την 9η αγωνιστική.
Το α’ μέρος δεν…διεκδίκησε ποτέ «δάφνες ποιότητας» με τη μόνη φάση να είναι το-σωστά- ακυρωθέν γκολ του Κακουλλή στο 45+1’, αφού ο διεθνής επιθετικός «πιάστηκε» σε θέση οφσάιντ.
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο β’ μέρος, με του πράσινους να είναι αυτοί που είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία καθώς στο 78’ ο Μπέζους, έπειτα από εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι.
Κάπως έτσι, μετά το…άγονο 0-0 η Ομόνοια ανέβηκε στους 17 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ στους 13.

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού (79′ Χάμπος), Κούσουλος, Σίμιτς (40′ Λοΐζου), Σεμέδο, Μπέζους (79′ Αλιούμ), Κακουλλής (67′ Ανσαριφάρντ)
Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Φράνσον, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Προκοπίου

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ντιούνκου, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Καπτούμ (65′ Πονς), Λέδες (90+1′ Μιλίτσεβιτς), Ντίμερς, Φαράζ (65′ Γκιούρτσο), Τόνγκια (82′ Σάντος), Σολ (90+1′ Λόπες)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Γκάμα, Μάμας

Στο όριο καρτών: Χάμπος, Κούσουλος, Μπέζους, Ανσαριφάρντ, Κακουλλής (2) / Γκάμα (2)

ΣΚΟΡΕΡ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αυγουστή (προπονητής), Μπασιρού, Κούσουλος (3η), Σεμέδο / Ντιουνκού, Σάντσες, Λόπες

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
2′ Σουτ του Σολ σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο.
16′ Φάση μετά από αρκετή ώρα. Ο Τόνγκια έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους.
23′ Ο Μπέζους έκλεψε και έδωσε στον Κακουλλή που μπήκε στην περιοχή επιχείρησε το σουτ, όμως ο Πίριτς απομάκρυνε σε κόρνερ.
24′ Κίτρινη στον Ντιουνκού.
26′ Ο Τόνγκια σύγκλινε και έπιασε το σουτ, η μπάλα έξω.
45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Ο Κακουλλής σκόραρε αλλά το γκολ του σωστά ακυρώθηκε καθώς ο στράικερ της Ομόνοιας ήταν οφσάιντ.
45+2′ Φαλτσαριστό σουτ του Σάντσες, άουτ.
Κίτρινη στον Σωφρόνη Αυγουστή.

ΣΧΟΛΙΟ: Καθόλου καλό το α’ μέρος. Χωρίς φάσεις, χωρίς κάτι αξιόλογο και με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση κυρίως τα ανασταλτικά τους καθήκοντα.

Αποβλήθηκε ο προπονητής τερματοφυλάκων της Ομόνοιας, Ανδρέας Λουγκρίδης.
57′ Ο Λοΐζου έκανε το σουτ, ο Ρομπέρζ έβαλε την κόντρα και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.
61′ Κίτρινη στον Σάντσες.
63′ Η προσπάθεια του Σεμέδο «κόπηκε» από την άμυνα των γηπεδούχων.
64′ Κίτρινη στον Μπασιρού.
65′ Πονς και Γκιούρτσο εντός, Καπτούμ και Φαράζ εκτός.
67′ Ανσαριφάρντ αντί Κακουλλή.
71′ Κίτρινη στον Κούσουλο που είναι η 3η και χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων της Ομόνοιας. Είτε με τον Απόλλωνα, είτε με την Ανόρθωση.
75′ Κίτρινη στον Σεμέδο.
78′ Δοκάρι για την Ομόνοια σε απευθείας εκτέλεση του Μπέζους.
78′ Σωτήρια απόκρουση του Πίριτς σε γύρισμα του Κούσουλου.
79′ Χάμπος και Αλιούμ στις θέσεις των Μπασιρού και Μπέζους.
82′ Σάντος μέσα, Τόνγκια έξω.
88′ Σουτ του Αλιούμ, πέφτει και απομακρύνει ο Πίριτς.
90′ Tέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Λόπες και Μιλίτσεβιτς εντός, Σολ και Λέδες εκτός.
90+5′ Κίτρινη στον Λόπες.