Η ΑΕΛ πανηγύρισε σημαντική νίκη με 2-1 επί του Οθέλλου, σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 89ο λεπτό και να λυτρωθεί από το εύστοχο πλασέ του Μεντόσα.
Ο Αργεντινός αφού πήρε την ασίστ από τον Μορέϊρα πάτησε περιοχή και πλάσαρε για το τελικό 2-1 της ΑΕΛ, χαρίζοντας την νίκη στο παρά ένα.
Ο Αργεντινός το έκανε ξανά στην θητεία του στην ΑΕΛ να πετύχει γκολ στο ίδιο χρονικό σημείο, (89ο λεπτό) και μάλιστα στην ίδια εστία την βόρεια.
Τότε ήταν ακόμα πιο σημαντικό καθώς είχε στείλει την ΑΕΛ στον τελικό του κυπέλλου. Ο Μεντόσα είχε σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης κόντρα στον Ολυμπιακό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Ο 31χρόνος μέσος μετράει 19 συμμετοχές με την φανέλα της ΑΕΛ και 2 γκολ μέχρι, και όπως είδαμε πιο πάνω και τα δύο ήταν ιδιαίτερα σημαντικά.