Μπορεί να τα βάζει με την τύχη του. Ο Άρης ήταν πολύ καλά στημένος κόντρα στην Μπέτις, ωστόσο ηττήθηκε με 1-0 για την 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ, σε ματς στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» και σαφώς άξιζε κάτι καλύτερο.
Σε μερικά δευτερόλεπτα έγιναν όλα για να…ηττηθεί η ομάδα του Σπιλέφσκι καθώς είχε δοκάρι και στην επόμενη φάση οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ, ενώ είχαν δεύτερο δοκάρι στο 88’.
Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπαμπίκα είχε τεράστια ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, αφού ντρίμπλαρε τον εξερχόμενο Σίλβα, όμως το πλασέ του απομακρύνθηκε προ της γραμμής σε κόρνερ, από τον Πετσέλα. Κάπως έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).
Στην επανάληψη, οι περσινοί πρωταθλητές φάνηκαν άτυχοι αφού σε λίγα δευτερόλεπτα έγιναν όλα και ήρθε το γκολ νίκης από τους Ισπανούς.
Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι στο 74’ σε μια αντεπίθεση, βρήκαν δοκάρι σε προσπάθεια του Μαγιαμπέλα και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Πέρεζ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Η μπάλα έφτασε στον Ισπανό μετά από δοκάρι σε κεφαλιά του Ντιαό.
Στο 88’ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρήκε και δεύτερο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σπόλιαριτς.
Πλέον, με αυτή τη νίκη η Μπέτις ανεβαίνει στους έξι βαθμούς, ενώ ο Άρης παραμένει στους τρεις.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά Άλβες, Μποακί (26′ Καζού), Μουσούντα, Γιαγκό, Ουρόσεβιτς, Ζόκε, Στρούσκι (62′ Μπράουν), Μπένγκτσον (85′ Σπόλιαριτς), Μαγιαμπέλα (85′ Μοντνόρ), Μπαμπίκα, Γκομίς (85′ Στεπίνσκι)
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Δημητρίου, Μπρόρσον

Ρεάλ Μπέτις (Πελεγκρίνι): Ρουί Σίλβα, Ρουιμπάλ, Πετσέλα, Ρόκα, Βινίσιους, Ροντρίγκεζ, Καρβάλιο (79′ Γκουαρδάδο), Πέρεζ (79′ Ινγκλέσιας), Ενρίκε (72′ Ίσκο), Ελζαζούλι (89′ Ρόδι), Χοσέ (72′ Ντιαό)
Στον πάγκο: Μπράβο, Βιέτες, Μπελερίν, Μιράντα, Σουάρες, Σορότσε, Φερνάντες

ΣΚΟΡΕΡ: Πέρεζ (74′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέγκτσον, Γκομίς/ Πέρεζ, Γκουαρδάδο
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 4.000

Διαιτητής: Filip Glova (Σλοβακία)
Βοηθοί: Daniel Polacek, Peter Bednar (Σλοβακία)
Τέταρτος: Boris Marhefka (Σλοβακία)
VAR: Michal Ocenáš (Σλοβακία)
AVAR: Edwin Van De Graaf (Ολλανδία)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
3′ Σουτ του Μπαμπίκα, άστοχο.
5′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπαμπίκα ντρίμπλαρε τον εξερχόμενο Σίλβα, επιχείρησε το πλασέ, αλλά ο Πετσέλα έδιωξε σε κόρνερ προ της γραμμής.
13′ Ο Πέρεζ σούταρε από ευνοϊκή θέση, αλλά η προσπάθεια του πέρασε άουτ.
15′ Ο Στρούσκι έκανε το σουτ όμως δεν ανησύχησε τους Ισπανούς.
26′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Καζού αντί Μποακί.
28′ Κίτρινη στον Μπέγκτσον.
30′ Ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Γκομίς πλάσαρε αλλά κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.
40′ Σωτήρια απομάκρυνση του Γιαγκό σε κόρνερ, σε πλασέ του Πέρεζ.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Γύρισμα του Ελζαζούλι, πέφτει και μπλοκάρει ο Βανά.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και είχε την πιο μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Όσο, όμως, περνούσε η ώρα, η Μπέτις ισορρόπησε την αναμέτρηση ανέλαβε τα ηνία, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει επικίνδυνες ρίξεις στην αντίπαλη περιοχή.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
47′ Μεγάλη απόκρουση του Βανά σε κόρνερ, στο πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση ο Βινίσιους.
53′ O Πετσέλα έπεσε και έδιωξε τη συρτή πάσα του Μπαμπίκα και ενώ ήταν έτοιμος να «εκτελέσει» ο Γκομίς. Σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
55′ Κίτρινη στον Γκομίς για διαμαρτυρία.
60′ Κίτρινη στον Πέρεζ.
61′ Νέα φοβερή επέμβαση του Βανά σε σουτ του Ενρίκε.
62′ Μπράουν μέσα, Στρούσκι έξω.
69′ Ο Ενρίκε έπιασε το δυνατό σουτ, σε ετοιμότητα ο Βανά.
70′ Ξανά ο Βραζιλιάνος κήπερ των γηπεδούχων μετά από κεφαλιά του Ενρίκε.
72′ Σουτ του Μπένγκτσον πάνω από την εστία.
72′ Ντιαό και Ίσκο αντί των Ενρίκε και Χοσέ.
74′ Δοκάρι για τον Άρη σε προσπάθεια του Μαγιαμπέλα.
74′ ΓΚΟΛ 0-1. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πέρεζ με πλασέ ανοίγει το σκορ. Η μπάλα έφτασε στον Ισπανό έπειτα από κεφαλιά του Ντιαό που σημάδεψε-και αυτός-το δοκάρι.

79′ Γκουαρδάδο και Ινγκλέσιας εντός, Καρβάλιο και Πέρεζ εκτός.
85′ Στεπίνσκι, Σπόλιαριτς και Μοντνόρ αντί των Γκομίς, Μπένγκτσον και Μαγιαμπέλα.
88′ Δεύτερο δοκάρι για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Σπόλιαριτς.
89′ Ρόδρι μέσα, Ελζαζούλι έξω.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3′ Κίτρινη στον Γκουαρδάδο.