Οι Γερμανοί περνούν περίοδο μεγάλης κρίσης, με τον Χάνσι Φλικ να αποτελεί παρελθόν από τον πάγκο της «Μάνσαφτ» μετά την βαριά ήττα από τους Ιάπωνες και τον Ρούντι Φέλερ να αναλαμβάνει χρέη υπηρεσιακού προπονητή.
Τελικά, οι Γερμανοί έβγαλαν αντίδραση στην φιλική αναμέτρηση με την Γαλλία, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Τόμας Μίλερ, με τα «Πάντσερ» να παρουσιάζουν καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμό έπεσε αισθητά λόγω των αρκετών αλλαγών που έκαναν οι δύο προπονητές, όμως στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε «φωτιά».
Αρχικά η Γερμανία έκανε το 2-0 με τον Σανέ στο 87‘, με τους Γάλλους να μειώνουν στο τελικό 2-1 με τον Γκριζμάν στο 89′ να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.