Με γκολ του Γουίλσον στο 81ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με την Πάφος FC στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής.
Οι γαλαζοκίτρθινοι ήταν καλύτεροι από την αντίπαλο τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, την κράτησαν μακριά από την εστία του Μπέλετς, απείλησαν και κατάφεραν να σκοράρουν μια και από τις αλλαγές του Ρικάρντο Σα Πίντο.
Με την μεγάλη αυτή νίκη το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 8 βαθμούς και στην 6η θέση, ενώ η Πάφος FC που γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα έμεινε στην 3η θέση με 10 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Κρέσπο, Σούσιτς, Τσεπάκ (55΄ Ζέφτε), Κοσταντίνοφ (68′ Πέτροβιτς), Σαρφό (68′ Γουίλσον) (85′ Εφραίμ), Ντάλσιο, Ντογκαλά, Μαρκίνιος (68′ Βιγιαφάνες), Γαβριήλ
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Βρόντης

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (32′ Βαλακάρι), Ζάιρο, Μποτσκάι (88′ Ταβάρες), Ικόκο, Τάνκοβιτς (72′ Αμπντουσαλάμοφ), Ναμ (88′ Νταβό), Ντράγκομιρ, Πελάτζιο (72′ Πέπε)
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Νταβό, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πεπέ

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης

Προέκυψε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής στο ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια που ήταν βασικός, ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και αντικαταστάθηκε στο αρχικό σχήμα από τον Γαβριήλ (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ).

Έναρξη αγώνα…
8′ Μετά από οχτώ λεπτά αγώνα καμιά ομάδα δεν απείλησε την αντίπαλη εστία. Προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.
11′ Κίτρινη κάρτα στον Γαβριήλ για φάουλ στον Γκολντάρ.
24′ Χωρίς την μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.
28′ Κίτρινη κάρτα στον Μπρούνο για φάουλ στον Τσεπάκ.
30′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τσεπάκ έπιασε το δυνατό μακρινό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
32′ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Μπρούνο δεν μπορεί να συνεχίσει και στην θέση του πέρασε ο Βαλακάρι.

34′ Στο 54% η κατοχή της μπάλας για το ΑΠΟΕΛ, στο 46% για την Πάφος FC.
45+1′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντάλσιο έκλεψε από τον Ικόκο, έδωσε στον Σαρφό, είδε χώρο μπροστά του, έπιασε ένα δυνατό συρτό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.
45+3′ Νέο σουτ του Σαρφό, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ, χωρίς τελική προσπάθεια η Πάφος FC… (ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ)

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
49′ Κίτρινη κάρτα στον Μποτσκάι.
55′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Τσεπάκ πέρασε ο Ζέφτε.
58′ Πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι για την Πάφος FC. Φάουλ του Μποτσκάι, κεφαλιά του Κβίντα πάνω από τα δοκάρια.
61′ Κίτρινη κάρτα στον Ικόκο για φάουλ στον Μαρκίνιος.
65′ Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σούσιτς στον Ζάιρο.
Η φάση εξετάστηκε από το VAR, στο ξεκίνημα της φάσης ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ζάιρο και ο διαιτητής πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

68′ Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Βιγιαφάνες, Πέτροβιτς και Γουίλσον, έξω Σαρφό, Κοσταντίνοφ και Μαρκίνιος.
71′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Πέπε και Αμπντουσαλάμοφ, έξω Πελάτζιο και Τάνκοβιτς.
79′ Στο 45% η κατοχή της μπάλας από το ΑΠΟΕΛ, στο 55% η κατοχή από την Πάφος FC.
81′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Γκολντάρ σταμάτησε τον Γαβριήλ μετά την πάσα του Βιγιαφάνες, ο Ντογκαλά πήρε την μπάλα, έβγαλε σέντρα ακριβείας στο κεφάλι του Γουίλσον ο οποίος ανενόχλητος νίκησε τον Ίβουσιτς.

90+9′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γαβριήλ για φάουλ στον Κβίντα.