Η Ομόνοια άφησε πίσω της το αποκλεισμό από την Ευρώπη και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.
Οι πράσινοι επικράτησαν 4-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ μπροστά σε 9 χιλιάδες φίλους τους, συνοδεύοντας αυτή τη νίκη και με καλή εμφάνιση.
Δύο αυτογκόλ από τους Λέουκο στο 20’ και Ντάτκοβιτς στο 78’ και άλλα δύο γκολ του Κακουλλή (74’ και 80’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στο ΓΣΠ και την μεγάλη νίκη της Ομόνοιας.

OMONOIA: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο (79′ Ζαχαρίου), Ανσαριφάρντ (68′ Κακουλλής), Μπασιρού (75′ Κούσουλος), Σίμιτς (75′ Λοίζου), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (68′ Κασάμα), Μπέζους.
Στον πάγκο:  Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Κακουλλής, Λοΐζου, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Λανγκ, Κούσουλος, Ανδρέου, Χρίστου, Παντελή

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Τσελέα (28′ Ντιακιτέ), Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (64′ Κουσμάνοβιτς), Μιγκελίτο (64′ Κατσιάρης), Κουμουρής (46′ Φερνάντες), Μπεχαράνο, Καρλίτος (83′ Έντσον), Ντορεγκαράι, Λέουκο
Στον πάγκο: Κίσσας, Ντουρμισάι, Φερνάντες, Κουσμάνοβιτς, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Ντιακιτέ, Κατσιάρης, Κορομά

ΓΚΟΛ: 20′ Λέουκο (αυτ.), 74′ Κακουλλής, 78′ Ντάτκοβιτς (αυτ.)

Παρατηρητής: Νικολαϊδης Χρίστος

3′
Μακρινό σουτ του Χάμπου Χαραλάμπους, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
6′ Γύρισμα του Σεμέδο, δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην περιοχή.
9′ Φάουλ του Νάρσινγκ, γυριστό του Κουμουρή, η μπάλα έφυγε έξω.
13′ Κίτρινη στον Λέουκο για φάουλ στον Σεμέδο.
14′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Φάουλ του Μπεζούς, ο Μίλετιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας, έβαλε το κεφάλι αλλά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
20′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Σίμιτς έκανε την συρτή σέντρα από δεξιά και ο Λέουκο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

28′
Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Στην θέση του Τσέλεα πέρασε ο Ντιακιτέ.
45+2′ Ωραίο σουτ του Σίμιτς, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
50′
Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Σίμιτς έπιασε το σουτ εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
51′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ προσποιήθηκε ωραία, ελευθερώθηκε, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
58′ Ο Λέουκο σταμάτησε υποσχόμενη επιθετική προσπάθεια της Ομόνοιας με φάουλ στον Ανσαριφάρντ, αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.
60′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Χάμπος έπιασε το δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Μελίσσα σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.
74′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Ομόνοια. Ο Κασάμα κινήθηκε ωραία, έκανε την γλυκιά σέντρα και ο Κακουλλής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
78′ ΓΚΟΛ. 3-0. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ η Ομόνοια. Σέντρα του Κασάμα και ο Ντάτκοβιτς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.
80′ ΓΚΟΛ. 4-0. Ο Κακουλλής έκλεψε, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μελίσσα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.