Την ευκαιρία να μπει με το… δεξί στη νέα αγωνιστική σεζόν σπατάλησε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, μένοντας στο εντός έδρας 1-1 με τη μαχητική Τζιρόνα, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της La Liga.
Το παιχνίδι στο «Ανοέτα» ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ιάπωνα επιθετικό, Τακεφούσα Κούμπο. Μάλιστα, στο 41′ λίγο έλειψε να κάνουν το 2-0, όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι, με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπράις Μέντεζ να σταματά στο δοκάρι!
Στην επανάληψη, η Ρεάλ Σοσιεδάδ συνέχισε να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ, ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τέρμα του Ντόβμπικ στο 72′.