Η Σάλκε είναι εδώ!

Οι «βασιλικοί μπλε» πέτυχαν τεράστιο διπλό παραμονής με 3-2 ενάντια στη Μάιντς, χάρη σε ένα πέναλτι στο 12ο λεπτό των καθυστερήσεων και βγήκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού της Bundesliga βάζοντας από κάτω Μπόχουμ, Στουτγκάρδη και Χόφενχαϊμ.

Η Σάλκε πήρε δις το προβάδισμα με Μπίλτερ (26’) και Κράους (60’), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε αμφότερες περιπτώσεις με Μπαρέιρο (53’) και Μαρτίν (70’).

Εντέλει, ο Μπίλτερ λύτρωσε την ομάδα του στο… 102’, με τους νικητές να έχουν τρία «τρίποντα» στα τέσσερα τελευταία ματς.

Την ίδια ώρα, η Λεβερκούζεν αποχαιρετούσε τις όποιες πιθανότητες είχε για την τετράδα, χάνοντας με 2-1 από την Κολωνία εντός έδρας.

Το ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ζέλκε να σκοράρει δις στο 14’ και στο 36’ και τον Αντλί να έχει ισοφαρίσει προσωρινά στο 28ο λεπτό.