Μπορεί να αποδέχθηκε τη μοίρα του που είναι να υποβιβαστεί, αλλά θα πέσει με το κεφάλι ψηλά! Αυτό είναι διατεθειμένος να κάνει ο Ακρίτας και έστειλε μήνυμα στη νίκη του επί της ΑΕΛ με 1-0, στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του β’ γκρουπ του πρωταθλήματος.
Στο α’ μέρος μπορεί να μην υπήρξαν οι μεγάλες φάσεις, ωστόσο στη μία και μοναδική που καταγράφεται ως αξιοσημείωτη ήρθε και το γκολ για τους γηπεδούχους. Συγκεκριμένα ο Ντραμέ στο 39’ με σκαστή κεφαλιά έγραψε το 1-0 και άνοιξε το σκορ έπειτα από εκτέλεση φάουλ.
Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ ωστόσο, δεν βρήκαν στόχο και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Στο 88’ οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού ζήτησαν πέναλτι, όμως, ο βοηθός έδειξε ότι η μπάλα έφυγε άουτ μετά την εκτέλεση του κόρνερ και το VAR ασπάστηκε την άποψη του. Με αυτή τη νίκη ο Ακρίτας πάει στους 26 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον προτελευταίο Ολυμπιακό, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους 45.

Ακρίτας: Καστελιάνι, Παουγκέν, Ντραμέ, Κονέ, Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Γαβριήλ (80′ Εράσο), Φοριέλ, Πική (59′ Τόρες), Αραούχο (89′ Σαραβάνια), Βάσκο Λόπες (89′ Άμπραχαμ).
Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Φοφανά, Λίμα, Ντουπόφ, Δημοσθένους, Σέχιτς, Καραγιάννης.

ΑΕΛ: Μούριελ, Παντελή, Φιλίποβιτς, Φραντζής, Τζάλμα (46′ Σιλβέστρος), Ζντραφκόφσκι (46′ Μεντόγεβιτς), Μπιλοβάρ (80′ Κάσα), Παπαφώτης, Κοντινέλα, Τσέρνιχ (60′ Μακρής), Μιλιντσεάνου (46′ Μπεραχίνο).
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Ανδρέου, Κόλιας, Ιωάννου, Ντέγοεστ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
6′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αραούχο, εκτός στόχου.
12′ Κεφαλιά του Ντραμέ, πάνω από τα δοκάρια.
30′ Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο ή τη μεγάλη ευκαιρία το ματς.
38′ Κίτρινη στον Τσέρνιχ.
39′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντραμέ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ανοίγει το σκορ.

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Μπορεί να μην υπήρξαν οι μεγάλες ευκαιρίες, το τέμπο του αγώνα να μην ήταν τόσο ψηλό, ωστόσο ο Ακρίτας κατάφερε μέσα από μια στημένη φάση μπάλα να ανοίγει το σκορ.

Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μεντόγεβιτς, Σιλβέστρος και Μπεραχίνο μέσα, Ζντραφκόφσκι, Τζάλμα, Μιλιντσεάνου και έξω.
56′ Κίτρινη στον Αραούχο.
59′ Ο Τόρες παίρνει τη θέση του Πική.
60′ Μακρής αντί Τσέρνιχ.
66′ Φοβερή ενέργεια του Λόπες, μπήκε στην περιοχή, το σουτ του όμως δεν είχε την κατάληξη που ήθελε.
68′ Ο Μπεραχίνο επιχείρησε το σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία.
72′ Σουτ στην κίνηση του Γαβριήλ, άστοχο.
80′ Εράσο μέσα, Γαβριήλ έξω.
80′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Κάσα αντί Μπιλοβάρ.
88′ Η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι, ο βοηθός έδειξε ότι η μπάλα πέρασε έξω μετά την εκτέλεση του κόρνερ και το VAR είχε την ίδια άποψη μαζί του.
89′ Άμπραχαν και  Σαραβάνια στις θέσεις των Λόπες και Αραούχο.
90′ Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Σουτ του Μακρή στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
90+3′ Πλασέ του Τόρες, πέρασε…εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μούριελ.