Οι «Κέλτες» μετά το break των Χοκς στη Βοστώνη έκαναν το… χρέος τους, καθάρισαν τη σειρά και για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν θα βρεθούν στα ημιτελικά της ανατολική περιφέρειας.
Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά της με τους Σέλτικς, να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (67-68), με τους Χοκς στο τρίτο δωδεκάλεπτο να κάνουν την… ανατροπή
Τα «γεράκια» πέρασαν μπροστά στο σκορ με 100-98, όμως στη τέταρτη περίοδο οι Σέλτικς, με επί μέρους 30-20, έφτασαν στη νίκη με 128-120, εξασφαλίζοντας την παρουσία τους στα ημιτελικά.
Ο Τζέισον Τέιτουμ (30π, 14ρ, 7ασ) και ο Τζέιλεν Μπράουν (32π, 5ρ, 2ασ), ηγήθηκαν για τους «Κέλτες», με τον Τρε Γιάνγκ να ξεχωρίζει για τους Χοκς έχοντας 30 πόντους, 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ.