Με εκπληκτικό triple double του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς απέδρασαν από την έδρα των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, επικρατώντας με 117-111.
Η ήττα των Μπακς από τους Σίξερς πριν από ένα 24ωρο αποτέλεσε κακή παρένθεση για τα «Ελάφια» που επέστρεψαν στις νίκες, αλώνοντας την έδρα των Ουίζαρντς με κυριαρχική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο.
Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν κυρίαρχος, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 μπλοκ και μόλις τρία λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 6/12 δίποντα και 11/15 βολές.
Οι Ουίζαρντς προσάρμοσαν την άμυνά τους πάνω στον «Greek Freak», όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρήκε τον τρόπο να πληγώσει την αντίπαλη άμυνα, αναλαμβάνοντας την δημιουργία για τους συμπαίκτες του.
Τα «Ελάφια» ήταν ανώτερα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκαν με 28-34 στο πρώτο δωδεκάλεπτο, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (48-59), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη τους.
Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Ουίζαρντς ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά στο τρίποντο (80-83), κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι στη τέταρτη περίοδο.
Οι Μπακς, όμως όταν το ματς δυσκόλεψε βρήκαν τις λύσεις με τον Γκρέισον Άλεν να πετυχαίνει τρίποντο-μαχαιριά 1:24 πριν την λήξη, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζρου Χόλιντεϊ που καθάρισε το ματς με έξι συνεχόμενους πόντους.
Ο Γιάννης πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον Χόλιντεϊ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Τζεβόν Κάρτερ να κάνει εκπληκτικό ματς έχοντας 20 πόντους.
Για τους Ουίζαρντς ξεχώρισε ο Μπράντλεϊ Μπιλ που με 33 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να ακολουθεί σε απόδοση έχοντας 24 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34, 48-59, 80-83, 111-117