Η ΑΕΛ διακρίνεται για την καλή της αμυντική λειτουργία, ειδικά μετά την έλευση του Τσέντομιρ Γιαννέφσκι στην ομάδα. Οι γαλαζοκίτρινοι μετρούν 23 γκολ παθητικό, έχοντας την 4η καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα.
Αν παρατηρήσει κανείς το πότε δέχεται γκολ θα δει ότι μέχρι το 60΄ λεπτό τα πράγματα… κυλάνε αρκετά ομαλά ανά δεκαπεντάλεπτο. Η ΑΕΛ δέχεται 3 γκολ κάθε 15 λεπτά στα διαστήματα, 1-15, 16-30, 31-45, 46-60, αριθμός γενικά καλός. Εκεί που τα χαλάει, είναι στο τελευταίο μισάωρο των αγώνων της. Μέχρι το 60΄ λεπτό έχει δεχθεί 12 γκολ συνολικά από το 61-90 έχει δεχθεί άλλα 11 και αυτά στοίχησαν βαθμούς.
Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού εντοπίζοντας αυτό το στατιστικό θα θέλουν να δουν το πώς θα το βελτιώσουν και να μην δέχεται γκολ η ομάδα τους σε τέτοιο χρονικό σημείο που δεν μπορεί να βγάλει αντίδραση.