Η Πάφος FC έβγαλε την υποχρέωση και μετά το 4-1 του πρώτου αγώνα κυπέλλου κόντρα στη Δόξα «τσέκαρε» το εισιτήριο για τα ημιτελικά μένοντας, ωστόσο στην ισοπαλία με 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης».
Το ματς ήταν περισσότερο με… αγγαρεία για τις δύο ομάδες που είχαν τη σκέψη τους στο πρωτάθλημα καθώς τα πάντα κρίθηκαν από την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.
Το 1-0  πέτυχε ο Χέσταντ στο 18’ στην πρώτη φάση ενώ το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Τρούγιτς με κοντινή κεφαλιά στο 84’. Κάπως έτσι, Πάφος FC πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-2.
Αξιοσημείωτο πως ο αγώνας διακόπηκε για 10 λεπτά, από το 50’ μέχρι το 60’, λόγω πρόβλημα φωτισμού στον προβολέα στην κερκίδα των φιλοξενουμένων.

Πάφος FC (Μπεργκ): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Κβίντα, Μπάιριτς, Ταβάρες, Χότσκο, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (80′ Παπαστυλιανού), Αμπντουραχίμι (80′ Ζουνίνιο), Χέσταντ (90+3′), Μπετανκόρ (80′ Ναμ).
Στον πάγκο: Άντος, Παλάσιος, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Μιχαήλ, Μπρούνο.

Δόξα (Σακκάς): Κωνσταντίνου, Αντενόν, Ίλιτς, Τιτζανί (75′ Τρούγιτς), Ογιάλα, Φαουάζ (68′ Τραϊτσέφσκι), Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Νάγκαρ, Μέσκα (75′ Μπένι).
Στον πάγκο: Σισκόφσκι, Κέρλα, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
10′ Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση ακόμα το ματς.
18′ ΓΚΟΛ 1-0. Πρώτη φάση και τέρμα για τους γηπεδούχους με πανέμορφο πλασέ του Χέσταντ.

37′ Σουτ του Βαλακάρι, σε ετοιμότητα ο Κωνσταντίνου.
45′ Κίτρινη στον Φαουάζ.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Δόξα συμβιβάστηκε με την σκέψη του αποκλεισμού μετά το 4-1 του πρώτου αγώνα και απλώς τώρα η Πάφος FC περιμένει να βγάλει την… υποχρέωση έτσι ώστε να κλειδώσει και επίσημα την πρόκριση. Αυτό άλλωστε, αποτυπώνεται και στους αριθμούς του α’ μέρους.

50′ Προσωρινή διακοπή λόγω φωτισμού.

60′ Επανέναρξη αγώνα.
62′ Σουτ του Ταβάρες, έξω.
68′ Τραϊτσέφσκι αντί Φαουάζ.
72′ Γύρισμα του Αμπντουραχίμι, ο Μπετανκόρ από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
75′ Μπένι και Τρούγιτς στις θέσεις των Μέσκα και Τιτζανί.
80′ Σουτ του Τρούγιτς, λίγο πάνω από την εστία.
80′ Παπαστυλιανού, Ζουνίνιο και Ναμ μέσα, Βαλακάρι, Αμπντουραχίμι και Μπετανκόρ έξω.
84′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Τρούγιτς ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Φασουλιώτη.

90′ Δώδεκα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3′ Πελάτζιο αντί Χέσταντ.