Για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν η Ανόρθωση κατάφερε να πετύχει 2η συνεχόμενη νίκη κι αυτή είχε πάλι την υπογραφή του Σάμουελ Μραζ! Ο Σλοβάκος επιθετικός σκόραρε για δεύτερο σερί ματς, δίνοντας στην ομάδα του το «διπλό» επί της Νέας Σαλαμίνας μέσα στο «Αμμόχωστος», βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα στο 42’. Η Νέα Σαλαμίνα υστέρησε σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις της και δέχθηκε την πρώτη της ήττα μετά από πέντε σερί νίκες, παραμένει ωστόσο ακόμη στο κόλπο της 6άδας. Τραυματίες αποχώρησαν από την Ανόρθωση οι Λόρια και Γκερέρο, με το πρόβλημα του πρώτου να μοιάζει σοβαρότερο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Άδωνη (85′ Φελίπε), Ντάτκοβιτς, Μαλεκκίδης, Σεργίου, Ντιακιτέ (46′ Κλίμοβιτς), Μάντζεκ, Μιγκελίτο (65′ Μαργκάσα), Τσίκο, Σαλαλίχ (65′ Τιάγκο), Ντορεγκαράι (74′ Φλοριάν).
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κουμούρης, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Φλοριάν, Λέουκο, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια (79′ Κεραυνός), Μπαϊσίνιο, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Τεχέρα, Παρούτης (79′ Νινγκά), Φερέιρα (70′ Χριστοφή), Γκερέρο (55′ Γουαρίς), Μραζ (79′ Αντονίν).
Στον πάγκο:Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Γουαρίς, Αντονίν, Αντωνίου, Κίκο, Νινγκά, Πάντσεον, Κορρέα, Ιωάννου, Χριστοφή.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντορεγκαράι (6η), Κλίμοβιτς (3η), Σεργίου / Σάμπο, Τεχέρα (3η), Αντωνιάδης, Παρούτης

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
** Στο πρώτο 10λεπτο δεν υπήρξε αξιόλογη φάση.
15’ Σουτ του Τσίκο στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα σε αντίπαλο.
24’ Ο Παρούτης σκοράρει με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ στον Άδωνη (σπρώξιμο). Εξετάζεται η φάση από το VAR. Επικυρώθηκε η απόφαση του διαιτητή. Στις επαναληπτικές προβολές φαίνεται μια επαφή, ο ρεφ έκρινε πως ήταν ικανή για να υποδείξει παράβαση. Φάση που θα συζητηθεί.
27’ Κίτρινη στον Σάμπο για φάουλ στον Τσίκο.
29’ Πρώτη φάση για την Ανόρθωση. Σουτ του Σάμπο, η μπάλα άλλαξε πορεία μετά από κόντρα αλλά ο Μελίσσας δεν αιφνιδιάστηκε κι αποσόβησε τον κίνδυνο.
30’ Κίτρινη στον Ντορεγκαράι για φάουλ στον Σάμπο. Συμπληρώνει έξι.
37’ Σέντρα του Μιγκελίτο, ο Μαλεκκίδης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χαρογιάν αλλά ήταν κολλημένο στο σώμα του κι ο Λόρια μάζεψε.
42’ 0-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Ο Γκερέρο…σέρβιρε στον Μραζ ο οποίος με διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
45+1’ Κίτρινη στον Τεχέρα για φάουλ στον Τσίκο. Συμπληρώνει τρεις.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-2 (0-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-0
ΚΑΤΟΧΗ: 35-65%

46’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κλίμοβιτς αντί του Ντιακιτέ. Αλλάζει και σύστημα η Νέα Σαλαμίνα, αφήνει την 3άδα στα στόπερ ο «Πούρσα» και πάει σε 4άδα.
48’ Σουτ του Άδωνη, η μπάλα κόντραρε, ζήτησαν χέρι οι της Νέας Σαλαμίνας, «παίζεται» από τον διαιτητή. Σωστός ο ρεφ, η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Αμπαρτζουμιάν.
51’ Κίτρινη στον Αντωνιάδη για δυνατό μαρκάρισμα στον Σαλαλίχ.
52’ Κεφαλιά από τον Κλίμοβιτς, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ!
55’ Αλλαγή για την Ανόρθωση, αναγκαστική. Ο Γουαρίς αντί του Γκερέρο που αισθάνθηκε ενοχλήσεις.
65’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Μαργκάσα και Τιάγκο αντί Μιγκελίτο και Σαλαλίχ.
66’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Παρούτης μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Μελίσσας!
68’ Κίτρινη στον Κλίμοβιτς. Συμπληρώνει τρεις.
70’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί Φερέιρα.
72’ Κίτρινη στον Σεργίου.
72’ Κίτρινη στον Παρούτη.
74’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Φλοριάν αντί Ντορεγκαράι.
79’ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση στη θέση του τερματοφύλακα. Αφότου εκτέλεσε το ελεύθερο, ο Λόρια αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πόδι και αντικαθίσταται από τον Κεραυνό.
Τρεις τελικά οι αλλαγές από τον Βέσκο. Κεραυνός, Νινγκά και Αντονίν αντί Λόρια, Παρούτη και Μραζ.
85’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φελίπε αντί του Άδωνη.
88’ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Πλασέ του Χριστοφή με τον Μελίσσα εκτός θέσης, κόντραρε η μπάλα σε αντίπαλο.
90+6’ Σουτ του Σάμπο, έξω.
90+7’ Καλό σουτ του Χριστοφή, έξω!
90+9’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Σουτ του Μαλεκκίδη εντός περιοχής, έξω!