Όπως και στον α’ γύρο έτσι και τώρα. Ο Τιάγκο έδωσε τη «χαριστική βολή» στην Ομόνοια, ότι έκανε δηλαδή και στο ΓΣΠ, και η Νέα Σαλαμίνα πήρε τεράστια νίκη με 2-1 που την αφήνει ολοζώντανη στη «μάχη» της 6άδας.
Δυνατά άρχισαν το ματς αμφότερες οι ομάδες ωστόσο μετά το 10λεπτο ο ρυθμός έπεσε, αλλά δεν έλειψαν οι ευκαιρίες. Αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ ήταν η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, αφού στο 41’ μετά από ωραία μπαλιά του Σεργίου, ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ.
Στο τελευταίο 10λεπτο της επανάληψης ο αγώνας έγινε… δράμα. Ο Κακουλλής ισοφάρισε σε 1-1 στο 82’ μετά από φοβερή ασίστ του Μπέζους, όμως τρία λεπτά αργότερα, στο 85’ ο Τιάγκο, όπως και στον πρώτο γύρο, «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του με απευθείας εκτέλεση φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
Με αυτή τη νίκη η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στην 7ην θέση, στους 31 βαθμούς τρεις λιγότερους από την 4η θέση και την Ομόνοια και ξαναμπαίνει γερά στο κόλπο της 6άδας.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο (79′ Τιάγκο), Μάντζεκ, Καρλίτος, Μποτεάκ (69′ Σαλαλίχ), Ντορεγκαράι (79′ Φλοριάν), Οφόρι, Ντιακιτέ.
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φελίπε.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (46′ Μάθιους), Λανγκ (57′ Γιούστε), Μίλετιτς, Κίτσος (72′ Λέζιακς), Μπασιρού (57′ Μπέζους), Μιξ, Μπρούνο, Μπάρκερ, Λοΐζου (57′ Ανσαριφάρντ), Κακουλλής.
Στον πάγκο: Παναγή, Φαμπιάνο, Κασάμα, Σράντι, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χούπερ.

Στο όριο καρτών: Κατσικάς, Τσίκο Μπάνζα, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Μποτεάκ (2), Τιάγκο (5), Μάντζεκ (7) / Ψάλτης, Κακουλλής (2).

ΣΚΟΡΕΡ: Ντορεγκαράι (41′), Τιάγκο (85′) / Kακουλλής (82′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Οφόρι, Ντιακιντέ, Μελίσσας / Ανσαρριφάρντ, Μπέζους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5′ Σουτ του Μπρούνο από πλάγια θέση, λίγο έξω.
10′ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Πλασέ του Ντορεγκαράι από πολύ κοντά, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.
25′ O Ψάλτης μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα όμως η άμυνα της Νέας Σαλαμίνας έδιωξε σε κόρνερ.
30′ Ο Οφόρι σωτήρια απομάκρυνε μπροστά από τον Λοΐζου που ήταν έτοιμος να σκοράρει μετά την παράλληλη πάσα του Κακουλλή.
34′ Κίτρινη στον Οφόρι.
35′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο πέφτει και διώχνει ο Μελίσσας.
41′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Σεργίου έκανε τη σέντρα και ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ!

45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο ματς, ωστόσο μετά το 10λεπτο ο ρυθμός έπεσε. Οι γηπεδούχοι στην δεύτερη πολύ καλή τους φάση που βρήκαν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ στο 41′ με τον Ντορεγκαράι και να μπουν σε θέση οδηγού, παρά το γεγονός πως η κατοχή έφτασε στο 61% για τους φιλοξενούμενους.

Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Μάθιους αντί Ψάλτη.
51′ Aτομική ενέργεια του Μπάρκερ, επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση όμως ο Μελίσσας ήταν σε ετοιμότητα.
54′ Κάθετη του Μπρούνο στον Κακουλλή, βγαίνει και προλαβαίνει την μπάλα ο κήπερ της Νέας Σαλαμίνας.
57′ Γιούστε, Ανσαριφάρντ και Μπέζους μέσα, Λανγκ, Λοΐζου και Μπασιρού έξω.
63′ Κίτρινη στον Ανσαριφάρντ.
67′ Κίτρινη στον Ντιακιντέ.
69′ Σαλαλίχ εντός, εκτός ο Μποτεάκ.
72′ Ο Λέζιακς παίρνει τη θέση του Κίτσου.
76′ Κίτρινη στον Μελίσσα.
79′ Φλοριάν και Τιάγκο αντί των Ντορεγκαράι και Τσίκο.
82′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μπέζους βρήκε με απίθανη κάθετη πάσα τον Κακουλλή ο οποίος δεν λάθεψε και ισοφάρισε.

85′ ΓΚΟΛ 2-1. Η Νέα Σαλαμίνα απαντά άμεσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο.

87′ Κίτρινη στον Μπέζους.
90′ Εφτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+4′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντιακιντέ σταμάτησε τον Μπρούνο, ενώ το σουτ του Μπέζους βρήκε σε ετοιμότητα τον Μελίσσα.
90+7′ Ο Μελίσσας κράτησε τη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα σε πλασέ του Μιξ.