Σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα.
Οι γαλάζιοι επικράτησαν 2-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ και εδραιώνονται στην πρώτη 6άδα, ανοίγοντας την διαφορά από την 7η θέση.
Η ομάδα του Μακρίδη δεν καθάρισε το ματς στις πολλές ευκαιρίες που βρήκε, είχε και χαμένο πέναλτι και στο τέλος καρδιοχτύπησε.
Το σκορ άνοιξε ο Πίττας στο 4ο λεπτό και το έκλεισε ο Ντιγκινί στο 90’.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Πίττας, Ρομπέρζ, Βα (90+1′ Ίλιεφ), Χαμάς, Μαυρίας, Σαχάρ (90+1′ Ρέθιο), Κολ, Χέντι (66′ Ντιγκινί) Ζράντι
Στον πάγκο: Δημητρίου, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Νταμπό, Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Ποντικού, Παναγιώτου, Ουάρντα

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο (86′ Λιπόμπε), Μάντζεκ, Κουμουρής (59′ Φελίπε), Φράγκος (59′ Καρλίτος), Φλοριάν, Λεούκο, Οφόρι (66′ Νικολάου), Τιάγκο (66′ Τσίκο), Ντιακιτέ
Στον πάγκο οι: Κίσσας, Καλανίδης, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Κλίμοβιτς, Μαργκάσα, Βίκτωρος

Παρατηρητής: Καραγιώργη Σοφία

3′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Ο Ζράντι έδωσε κάθετη πάσα στον Χέντι, ο Μελίσσας… μυρίστηκε την φάση, βγήκε και πρόλαβε τον επιθετικό του Απόλλωνα.
4′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Πίττας έφυγε ανάμεσα από δύο αμυντικούς, πήρε την πάσα του Κολ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά το γκολ είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ αλλά το VAR έλεγξε την φάση και κατακύρωσε το γκολ.

13′
Κίτρινη κάρτα στον Οφόρι για φάουλ στον Βα. Η παράβαση έγινε εντός περιοχής και το VAR υπέδειξε πέναλτι.
16′ Ο Ζράντι ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μελίσσας έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνιά και απέκρουσε την μπάλα.
19′ Καλό σουτ του Κολ λίγο έξω.
24′ Ζήτησε πέναλτι η Νέα Σαλαμίνα σε μαρκάρισμα του Πειμπέρνς στο Φλοριάν. Εξέτασε την φάση το VAR και δεν υποδείχθηκε παράβαση.
30′ Ο Πίττας εξαπέλυσε έναν κεραυνό από μακριά και ανάγκασε τον Μελίσσα σε εξαιρετική απόκρουση.
41′ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Από κοντά ο Φλοριάν έκανε το πλασέ αλλά ο Γιοβάνοβιτς έπεσε και απέκρουσε την μπάλα.
45+1′ Το πλασέ του Βα σταμάτησε στο δοκάρι.
Τέλος α΄ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
47′ Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μελισσάς απέκρουσε το σουτ του Χέντι, η μπάλα πήγε στον Ζράντι ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας έπεσε σωστά και απέκρουσε.
54′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Από κοντά ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
57′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Βα μπήκε μόνος στην περιοχή από θέση μέσα δεξιά, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
69′ Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από φάουλ του Φελίπε ο Τσίκο πρόλαβε τους αμυντικούς του Απόλλωνα και τον τερματοφύλακα, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
72′ Ωραίο πλασέ του Βα, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
85′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ουάρντα έκλεψε την μπάλα, προσποιήθηκε, έκανε το πλασέ άλλη η μπάλα έφυγε έξω.
90′ ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Απόλλωνας διπλασιάζει τα τέρματα του. Ο Κολ διένυσε αρκετά μέτρα με την μπάλα, είδε τον Ντιγκινί, του έβγαλε την σέντρα και ο Γάλλος με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα.