Με σκόρερ δύο Κύπριους διεθνείς ποδοσφαιριστές, ο Απόλλωνας κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και να ανέβει στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Κωνσταντίνου Μακρίδη αγχώθηκε αλλά στο τέλος επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού.
Ο Πίττας προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο β’ ημίχρονο άνοιξε το σκορ, ενώ ο Σπόλιαριτς με μια γκολάρα στο 79’ έκανε το 2-0.
Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 85’ με τον Σλόγκαρ, το ματς έγινε ρωσική ρουλέτα αλλά οι γαλάζιοι άντεξαν και πανηγύρισαν.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Πίττας (86′ Ζράντι), Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Αλεσάμι, Παναγιώτου, Γιόστεν (46′ Βα), Ουάρντα (86′ Ίλιεφ), Χέντι (66′ Ντιγκινί)
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Αρτυματάς, Μαλεκκίδης, Ίλιεφ,  Ντόνιο, Ζράντι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Λιασίδης (66′ Σλόγκαρ), Μπάρντι, Κα (75′ Χαραλάμπους), Έσελινγκ, Χριστοδούλου, Δόσης (75′ Κορομά), Χέντρικς, Γιακουμάκης, Κυριάκου, Άλτσεους

Παρατηρητής Διαιτησίας: Αναστασίου Ιωάννης

5′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Χαμάς έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Χέντι κατέβασε ωραία, άδειασε τον Κυριάκου, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
6′ Καλό σουτ του Γιόστεν, η μπάλα έφυγε έξω.
14′ Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Κα έκανε όμορφη κίνηση, πέρασε ανάμεσα σε δύο ποδοσφαιριστές, έκανε το πλασέ αλλά ο Γιοβάνοβιτς ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε και μάζεψε την μπάλα.
19′ Κεφαλιά του Ουάρντα έξω.
23′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Η κοντινή προβολή του Πίττα έφυγε έξω.
36′ Επικίνδυνο γύρισμα του Χαμάς, δεν βρέθηκε ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
-Δυνάμωσε η βροχή στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ Stadium.
32′
Σέντρα του Παναγιώτου, κεφαλιά του Ουάρντα έξω.
34′ Μακρινό σουτ του Κυριάκου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.
42′ Ο Σπόλιαριτς ελευθερώθηκε, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
45′ Απειλεί ο Ολυμπιακός. Το σουτ του Άλτσεους έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Διατέθηκαν στην αναμέτρηση 3314 εισιτήρια.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Μια αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Γιόστεν πέρασε ο Βα.
46′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Βα κινήθηκε ωραία από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Πίττας με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

66′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σλόγκαρ αντί Λιασίδης.
66‘ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ντιγκινί πέρασε στην θέση του Χέντι.
67′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έγινε η σέντρα από τον Κα, ολιγώρησε η άμυνα του Απόλλωνα, ο Χέντρικς έκανε το πλασέ από κοντά αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Γιοβάνοβιτς.
71′ Κεφαλιά του Χέντρικς στα χέρια του Γιοβάνοβιτς.
74′ Καλό σουτ του Αλεσάμι, απέκρουσε ο Μολ.
79′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας. Μετά από κομπίνα σε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σπόλιαριτς ο οποίος εξαπέλυσε έναν κεραυνό και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Μολ.

85′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει ο Ολυμπιακός με σουτ του Σλόγκαρ εντός περιοχής.
87‘ Κερδίζει πέναλτι ο Απόλλωνας σε κράτημα του Μπάρντι στον Ντιγκινί.
Αλλάζει η απόφαση καθώς ο Ντιγκινί ήταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.