Λύγισε και τον Ερυθρό Αστέρα η Ζαλγκίρις. Κάνοντας τρομερό come back στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 21-10, οι Λιθουανοί επικράτησαν 71-66, φτάνοντας σε 4η σερί νίκη.

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις έκανε… κουμάντο στα πρώτα λεπτά μέσα από την άμυνά της (12-5 στο 5′ με 6π. του Ρόλαντ Σμιτς), καθώς οι Σέρβοι έκαναν λάθη και δεν πατούσαν καλά στο παρκέ. Μάλιστα, η «καλοκουρδισμένη» λιθουανική ομάδα μπαίνοντας με ενέργεια στην κατάμεστη “Zalgirio Arena” μπόρεσε να ελέγξει το ματς στην 1η περίοδο (20-14), προκαλώντας εκνευρισμό στους άστοχους φιλοξενούμενους (1/5 τρίποντα, 5 λάθη).

Ο Ακίλε Πολονάρα εξελίχθηκε σε “X-Factor” της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (28-18 στο 13′), όμως το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς «απάντησε» με δυο τρίποντα από τους Μπεν Μπέντιλ και Τζον Χόλαντ (30-24 στο 15′). Παρ’ όλα αυτά, η Ζαλγκίρις παρέμεινε κυρίαρχη και δεν απειλήθηκε (38-30 στο 20′), σε ένα ματς με χαμηλό τέμπο. Ο Πολονάρα είχε 10π. στο ημίχρονο με 4/4 εντός πεδιάς, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας δεν έπαιρνε όσα θα ήθελε από τον Νεμάνια Νέντοβιτς (4π. με 2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1 ασίστ και 1 λάθος).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική υπόθεση, με τον «Νέντο» να κάνει step up και να φέρνει τους «ερυθρόλευκους» στον πόντο με το πρώτο εύστοχο τρίποντό του (42-41 στο 24′). Παράλληλα, ο Φιλίπ Πετρούσεφ ένιωσε άνετα μέσα στη ρακέτα και βρήκε σκορ με τους παίκτες του Κάζις Μακσβίτις να μην έχουν το… αντίδοτο (50-51 στο 29′). Έτσι, τα δεδομένα άλλαξαν πλήρως, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει 26-12 υπέρ του επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο και από το -8 του ημιχρόνου να βρίσκεται στο +6 στο 30′ (50-56 με καλάθι at the buzzer του Όγκνιεν Ντόμπριτς).

Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου είχαν την απαιτούμενη ώθηση και ακουμπώντας την μπάλα στη ρακέτα παρέμειναν μπροστά (55-62 στο 35′). Μάλιστα, το μομέντουμ έμοιαζε να έχει αλλάξει σε τέτοιο βαθμό που ο Λούκα Βιλντόζα έφτασε στο 5ο κλέψιμό του στο 36′ και «έγραψε» το 57-64. Όμως, οι Νίκολα Ιβάνοβιτς και Νέντοβιτς αστόχησαν σε προσπάθειες που θα… κλείδωναν το διπλό και με 2/2β. του Εντγκάρας Ουλανόβας η Ζαλγκίρις απέκτησε «παλμό» (61-64 στο 38′).

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του ματς ο Βιλντόζα αστόχησε για τρεις, ενώ ο Τόμας Ντίμσα, που μέχρι τότε είχε 0/5 τρίποντα, βρήκε στόχο και οι Λιθουανοί ισοφάρισαν (64-64) ξεσηκώνοντας το κοινό τους. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά ο «Νέντο» βρήκε και πάλι σίδερο και ο Ουλανόβας έβαλε μπροστά τη Ζαλγκίρις μέσα σε πανδαιμόνιο (67-64 στο 39′). Επί της ουσίας, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το 4λεπτο black out των Σέρβων για να κάνουν ένα 10-0 σερί και να πάρουν τα ηνία. Η “Zalgirio Arena” είχε… καταπιεί τους φιλοξενούμενους, ο Βιλντόσα έκανε άλλο ένα λάθος και ο ηγέτης Ουλανόβας «σφράγισε» την νίκη με ακόμα μια «βόμβα» (70-64). Στα τελευταία δευτερόλεπτα τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και η φορμαρισμένη λιθουανική ομάδα έφτασε στην 4η σερί νίκη (71-66).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Κοβάλσκι, Πιράντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 38-30, 50-56, 71-66

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 16/31 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/13 βολές, 29 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/39 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 3/4 βολές, 35 ριμπάουντ ( 19 αμυντικά – 16 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 21η αγωνιστική η Ζάλγκιρις θα παίξει στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό (26/01, 21:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα υποδεχτεί την Παρτίζαν για το μεγάλο σερβικό ντέρμπι (27/01, 20:00).