Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο «ΣΩΤΗΡΕΙΟ» Αθλητικό Κέντρο την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής τελευταίας για το 2022 στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Η Ολυμπιάδα Ν. επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας με 1-3 σετ της Ανορθώσεως σε 108’. Το σημαντικό για την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ήταν ότι επανήλθε στις νίκες μετά την ήττα από τον Property Gallery Απόλλων το Σάββατο και παρέμεινε στην 1η θέση στη διακοπή για τις γιορτές.
Η Ανόρθωση ήταν πολύ βελτιωμένη σε σχέση με προηγούμενους αγώνες αλλά στο δεύτερο και τέταρτο σετ που είχε το προβάδισμα δεν κατάφερε να τα τελειώσει και έχασε. Η Ανόρθωση βρίσκεται στην 6η θέση στο φινάλε του 2022.
Η Ολυμπιάδα Ν. μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 14-07. Η ομάδα της Νεάπολης συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ 11-19. Η Ολυμπιάδα ξέφυγε 14-22 για να κερδίσει 16-25 και να προηγηθεί με 0-1 σετ.
Iσορροπημένο ήταν το δεύτερο σετ, αλλά η Ανόρθωσις πήρε μια σεβαστή διαφορά 08-04. Η «Μεγάλη Κυρία» συνέχισε να είναι καλύτερη και αύξησε σε 11-05. Η Ανόρθωσις δημιούργησε ντάμπλ –σκορ 14-07. Η Ολυμπιάδα σταδιακά μείωσε τη διαφορά στο -5 16-11 αλλά η Ανόρθωση ξέφυγε 21-12. Με εκπληκτικό ντεμαράζ η Ολυμπιάδα έφερε το σετ στα ίσια 24-24 και κέρδισε 25-27 για να αυξήσει σε 0-2 σετ.
Η Ανόρθωση έκανε εκ νέου δυνατό μπάσιμο στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 08-03 και διατηρούσε το +5 12-07 το οποίο εν μέρει αύξησε στο 19-13. Η «Μεγάλη Κυρία» έμεινε ζωντανή στον αγώνα αφού επικράτησε 25-19 και μείωσε σε 1-2 σετ.
Η «Μεγάλη Κυρία» έκανε καλό ξεκίνημα και στο τέταρτο σετ 08-03 και διατηρούσε το σταθερό προβάδισμά της 11-05. Η Ολυμπιάδα Ν. βελτίωσε την απόδοσή της μειώνοντας σε 12-08. Η Ανόρθωσις παρά την πίεση της Ολυμπιάδας διατηρούσε το ισχνό προβάδισμα 19-17 και 21-19. H ομάδα του Γ. Νικολάκη σε ένα κρίσιμο σημείο ισοφάρισε 21-21 ενώ ανέτρεψε τα δεδομένα και κέρδισε 23-25 κατακτώντας τη νίκη με 1-3 σετ.