Βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα του Λουίς Χοσέ Όλτρα όμως πήρε άλλη μία σπουδαία νίκη με την οποία ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας.
Με τεράστια ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα οι νικητές, ενώ η Ομόνοια με την γνωστή αδυναμία να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιουργεί και συνάμα να εμφανίσει ξανά προβλήματα στην αμυντική της συμπεριφορά.
Οι «πράσινοι» με τη νέα τους ήττα, είναι πλέον καθαρό, ότι θα στοχεύσουν στην κατάκτηση της 6ης θέσης αλλά πολύ μακριά από την κορυφή.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι (62′ Ασάντε), Φαράζ (88′ Κάσας), Λόπες, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (77′ Λουίς Γκουστάβο), Άλτμαν (77′ Ρόμο), Μάμας (62′ Σανχούρχο)
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Μπέιτς

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μάθιους (21′ Ψάλτης), Μπρούνο, Λοιζου (82′ Κακουλλής), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (70′ Χούπερ), Μπασιρού, Λανγκ, Κούσουλος (70′ Μπάρκερ), Μίλετιτς, Χάμπος (82′ Μάταβς)
Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Ψάλτης, Γιούστε, Κίτσος, Παναγιώτου, Βενιζέλου, Σάββα

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

1′
Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Ροσάλες από τον Κούσουλος.
9′ Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοίζου να μπαίνει από θέση μέσα δεξιά να κάνει το πλασέ αλλά να αποκρούει ο Πίριτς. Εν τέλει υποδείχθηκε οφσάιντ ο Λοίζου.
11′ Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Χάμπος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.
18′ Σουτ του Γκαρσία στα χέρια του Ουζόχο.
20‘ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μπρούνο κινήθηκε ωραία, έδωσε στον Ανσαριφάρντ ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά ο Πίριτς πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.
21′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Μάθιους τραυματίστηκε και στην θέση του πέρασε ο Ψάλτης.
22′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Μίλετιτς έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, ο Πίριτς απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στο δεξί του δοκάρι και στην επαναφορά ο Λανγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

31′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ. Ο Φαράζ υποδέχθηκε ωραία μακρινή μπσλιά από τον Τόμοβιτς, κινήθηκε ωραία, άδειασε τον Λέζιακς και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

33′
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ βγήκε απέναντι από τον Ουζόχο, έκανε το σουτ αλλά ο Νιγηριανός τερματοφύλακας πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση.
35′ Καλό σουτ του Κούσουλου πάνω από τα δοκάρια.
44′ Κεφαλιά του Μάμα, σταμάτησε την μπάλα ο  Μίλετιτς.
45+2′ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ σε μαρκάρισμα του Λέζιακς στον Φαράζ. Το ανέλυσε το VAR και σωστά δεν υποδείχθηκε παράβαση.
Τέλος α’ ημιχρόνου.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες με το ξεκίνημα της επανάληψης.
49′ Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Μπρούνο έκανε το φαλτσαριστό πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
52′ Κεφαλιά του Λόπες, σε ετοιμότητα ο Ουζόχο μάζεψε την μπάλα.
54′ Μετά από μελέ στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Γκαρσία έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
59′ Σουτ του Λοίζου έξω.
60′ Λάθος γύρισμα του Λανγκ στον Ουζόχο, έτρεξε να προλάβει ο Άλτμαν, βγήκε ο Νιγηριανός έγινε η κόντρα και χάθηκε η ευκαιρία για την ΑΕΚ.
62′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Ασάντε και Σανχούρχο, έξω Τρισκόφσκι και Μάμας.
67′ Κεφαλιά του Άλτμαν λίγο έξω.
69′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοίζου πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, γύρισε στον Ανσαριφάρντ ο οποίος με τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα έξω.
70′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Χούπερ και Μπάρκερ, έξω Ανσαριφάρντ και Κούσουλος.
76′ Κεφαλιά του Λανγκ έξω.
77′Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Ρομό και Λουίς Γκουστάβο, έξω Πονς και Άλτμαν.
80′ ΓΚΟΛ 2-1. Παίρνει προβάδισμα η ΑΕΚ. Ο Σανχούρχο έκανε το γύρισμα και ο Λόπες με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
82′
Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Μάταβς και Κακουλλής, έξω Χάμπος και Λοίζου.
90+3΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Το πλασέ του Χούπερ από κοντά, απέκρουσε ο Πίριτς.