Στο Αντώνης Παπαδόπουλος ο Άρης υποδέχεται την Ομόνοια στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του ποδοσφαιρικού πρωταθλήματος α’ κατηγορίας.

Τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή στη μνήμα του Αρχιεπισκόπου Χρυσοστόμου.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

1΄Ο Καζού από αριστερά δεν στέλνει καλή σέντρα στην περιοχή της Ομόνοιας, ενώ μπήκε μόνος στην περιοχή της Ομόνοιας.

2′ Ο Μπαμπίκα δοκιμάζει το σουτ με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Αρχικά ο Γιούστε πρόλαβε τον Καζού που ήταν έτοιμος να σκοράρει κα στη συνέχεια ο Ουζόχο απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Μπράουν.

ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ο Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες.

13΄Το κτύπημα φάουλ του Λέζιακς έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης μπήκε πιο επιθετικά και στα πρώτα 10 λεπτά κυριάρχησε με την Ομόνοια να ισορροπεί στη συνέχεια.

30′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία στον αγώνα. Από κόρνερ του Καζού ο Μουσούντα μόνος με τον Ουζόχο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω!

1-0: Στο 39′ ο Κακόριν αμαρκάριστος στη περιοχή με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καζού, άνοιξε το σκορ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ο Άρης πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα αφού ήταν καλύτερος από την Ομόνοια. Οι φιλοξενούμενοι δεν έφτιαξαν αξιόλογη ευκαιρία στο α’ ημίχρονο ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Ουζόχο.

Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Με μία αλλαγή η Ομόνοια. Έμεινε στον πάγκο ο Μπρούνο και αντικαταστάθηκε από τον Μπάρκερ.

50′ Ο Μπαμπίκα με προβολή αστοχεί από πλεονεκτική θέση και κάτω από την επιτήρηση του Μίλετιτς.

58′: Με τρεις αλλαγές προσπαθεί ο προπονητής της Ομόνοιας να αλλάξει την πολύ μέτρια εικόνα της ομάδας του.

59′ Ο Παπουλής αμέσως με την είσοδο του απειλεί την εστία του Άρη αλλά προλαβαίνει ο Καζού και στέλνει την μπάλα σε κόρνερ, το πρώτο για την Ομόνοια!.

64′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μπάρκερ με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

66′ Απαντά ο Άρης με τον Μπένγκτσον μόνος προ του Ουζόχο να σουτάρει αλλά η μπάλα να πάει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

1-1: Στο 70′ ο Χούπερ με πολύ καλό σουτ από πάσα του Λοίζου στέλνει την μπάλα πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

74′ Σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ του Ουζόχο στο σουτ του Καζού.

82′ Πάλι ο Ουζόχο αποκρούσει το δυνατό σουτ του Γιαμπλόσκι.

85′ Ξανά ο Ουζόχο σταματά το σουτ του Ντζιαβέ.

88′ Ο Σωφρονίου αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Μπάρκερ.

ΑΡΗΣ: Σωφρονίου, Καζού, (Γιαγκό), Μποακέ, Μπένγκτσον, (75′ Ντζαβέ), Μπράουν, Στρούσκι, (79′ Γιαμπλόσκι), Μουσούντα, Μπρόρσον, Σόκε, Μπαμπίκα, (62′ Σπόλιαριτς), Κακόριν
Στον πάγκο: Βανά, Χρυσοστόμου, Μεντιούμπ, Πηλέας, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Γιαμπλόσκι, Ντζαβέ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Γιούστε, Μπρούνο,(46′ Μπάρκερ), Κασάμα, (87′ Ντίσκερουντ), Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, (58′ Χούπερ), Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, (58′ Λοίζου), Μπεζούς,(58′ Παπουλής)
Στον πάγκο: Παναγή, Ψάλτης, Μάταβς, Λοίζου, Μπάρκερ, Παπουλής, Ζαχαρίου, Λανγκ, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ, Κακουλλής, Χούπερ