Το γκολ του Νινγκά στο 44ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει μια μεγάλη νίκη στην Ανόρθωση.
Η «Κυρία» επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο Τσίρειο, πάτησε ξανά στην 6άδα και κοιτάζει την συνέχεια με περισσότερη αισιοδοξία.
Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στο α’ μέρος, διάστημα στο οποίο πέτυχε και το γκολ με τον Νιγκά.
Η ΑΕΛ ανέβηκε στην επανάληψη, πίεσε για την ισοφάριση, είχε δοκάρι με τον Μιραλάς, αλλά η Ανόρθωση απάντησε με δύο ευκαιρίες.
Από το 70’ και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, την ίδια στιγμή δεν κινδύνεψαν καθόλου και στο τέλος πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής (86′ Παντελή), Τεσέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (63′ Μιλιντσεάνου), Κάσα (63′ Μιραλάς), Μπεραχίνο, Μακρής (46′ Σις), Κασανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (63′ Τζάλμα)
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Ζτραβκόφσκι, Τσέποβιτς,  Μιλιντσεάνου, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Χαρογιάν, Αντωνιάδης, Μπαϊσίνιο, Αντωνίου (78′ Αμπαρτζουμιάν), Κίκο (60′ Χρυσοστόμου), Σαμπό, Αρτυματάς (70′ Χριστοφή), Κορέια (70′ Φερέιρα), Γουαρίς (60′ Ουάρντα), Νινγκά.

Παρατηρητής: Αναστασίου Ιωάννης

7′ Κίτρινη κάρτα στον Μηνά Αντωνίου για κράτημα στον Κασανίκλιτς.
13′ Απειλεί η ΑΕΛ. Η κεφαλιά του Κάσα από κοντά  έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κεραυνού.
15′ Ο Νινγκά βρέθηκε μόνος στην περιοχή αλλά δεν βρήκε σωστά την μπάλα με το κεφάλι και σπατάλησε μια πολύ καλή ευκαιρία.
21′ Κεφαλιά του Αντωνιάδη έξω.
30′ Σουτ του Νινγκά από πλάγια θέση, διώχνει σε κόρνερ ο Μούριελ.
44′ ΓΚΟΛ. 0-1. Άνοιξε το σκορ η Ανόρθωση. Ωραία ενέργεια του Κίκο από αριστερά, έδωσε στον Γουαρίς, αυτός αμέσως στον Νινγκά ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
45+2′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Πλασέ του Αντωνίου από κοντά, η μπάλα έφυγε έξω.
46′ Κίτρινη κάρτα στον Χαρογιάν.
53′ Απειλεί η ΑΕΛ. Το σουτ του Κασανίκλιτς σταμάτησε σε σώματα αμυντικών της Ανόρθωσης.
57′ Γύρισμα του Σαμπό, απέκρουσε ο Μουριέλ.
65′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Από κοντά ο Μιραλάς έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κεραυνού και έφυγε έξω.
66′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Τσιμπόλα, απέκρουσε ο Κεραυνός.
78′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Από κοντά ο Χρυσοστόμου έστειλε την μπάλα έξω.