Το γκολ του Όμρι Άλτμαν στο 65ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ΑΕΚ Λάρνακας την Τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και την επιπλέον άνοδο στην βαθμολογία.
Η  ομάδα της Λάρνακας επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ στο ντέρμπι της «Αρένας» και συνεχίζει να αναρριχιέται.
Στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της, έκανε εξαιρετικό α’ ημίχρονο  όπου πέτυχε και γκολ που δεν μέτρησε με τον Λόπες, αλλά το γκολ του Άλτμαν στην επανάληψη μέτρησε κανονικά και οι τρεις βαθμοί μπήκαν στο τσεπάκι.
Από την άλλη η ΑΕΛ το πάλεψε, είχε τις δικές τις προϋποθέσεις, φωνάζει και για ένα πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 80’ σε μαρκάρισμα του Μπάστο από τον Μιλίτσεβιτς αλλά δεν τα κατάφερε να φύγει με κέρδος από την «Αρένα».

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λουίς Γκουστάβο, Λόπες (46′ Ρόμο), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς, Γκιούρτσο (90+2′ Χριστοφόρου), Άλτμαν (84′ Κάσας), Ασάντε (60′ Τρισκόφσκι).
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας,  Τρισκόφσκι, Ολατούντζι,  Ανδρέου.

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεσέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (72′ Ζτραβκόφσκι), Μπεραχίνο, Σάντος, Μακρής (54′ Κάσα), Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (87′ Φραντζής), Σις (72′ Παπαφώτης).
Στον πάγκο: Φερνάντες, Κυριάκου, Παντελή, Ανδρέου, Φιλίποβιτς, Πάβλοβιτς, Μπιλοβάρ, Κοντινέλα.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
3′ Απειλεί η ΑΕΚ. Απευθείας φάουλ του Γκιούρτσο από πολύ πλάγια αριστερά, η μπάλα χτύπησε σε κεφάλι αμυντικού της ΑΕΛ, στο δοκάρι και έφυγε έξω.
8′ Κεφαλιά του Ράφαελ Λόπες ψηλά έξω.
15′ Αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα ο προπονητής της ΑΕΛ Τσέντομιρ Γιανέφσκι.

23′ Απειλεί η ΑΕΚ. Σουτ του Άλτμαν λίγο έξω.
35′ Πέτυχε γκολ η ΑΕΚ με τον Λόπες αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
39′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Το πλασέ του Γκαρσία έφυγε λίγο έξω.
40′ Συρτό σουτ του Τσιμπόλα, η μπάλα στα έρια του Πίριτς.
45+2′ Μετά από μελέ στην περιοχή της ΑΕΚ, κινδύνεψε η εστία του Πίριτς αλλά πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Λόπες πέρασε ο Ρόμο.
53′ Έγινε η μπαλιά αλλά ο Ασάντε δεν πρόλαβε να γίνει απειλητικός.
54′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Μακρή πέρασε ο Κάσα.
59′ Καλό σουτ του Λουίς Γκουστάβο έξω.
60′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Ασάντε ο Τρισκόφσκι.
61′ Σουτ του Κάσα έξω.
65′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ. Ο Άλτμαν ανέλαβε την ατομική προσπάθεια και με υποδειγματικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

80′ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΛ σε μαρκάρισμα του Μπάστο από τον Μιλίτσεβιτς. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση αλλά φαίνεται ότι ο αμυντικός της ΑΕΚ πιάνει το πόδι του αμυντικού της ΑΕΛ.