Η Νέα Σαλαμίνα τελείωσε σήμερα Τρίτη (18/10) αυτό που άρχισε τη Δευτέρα (17/10) και ξόρκισε κατάρα 26 ετών! Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Ομόνοιας με 1-0 στο ΓΣΠ για την 7η αγωνιστική, στη συνέχεια του ματς που διακόπηκε στο 66’ και έφτασαν στους 13 βαθμούς και την 4η θέση, συγκατοικώντας με την ΑΕΚ.
Το γκολ
που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Τιάγκο στο 50’ ο οποίος δεν το πανηγύρισε.
Οι γηπεδούχοι, μπήκαν καλύτερα και ήταν αυτοί που έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ, με τη Νέα Σαλαμίνα να νικάει την Ομόνοια στη Λευκωσία έπειτα από 26 χρόνια και την 21η Σεπτεμβρίου του 1996, όταν επιβλήθηκε των πρασίνων με 2-0 στο Μακάρειο.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Λένον): Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Λανγκ, Λέζιακς (88′ Κίτσος), Χαραλάμπους, Κασάμα (88′ Μπάρκερ), Μπεζούς (54′ Παπουλής), Ζαχαρίου (78′ Λοΐζου), Μπρούνο, Ανσαριφάρντ (54′ Χούπερ).
Στον πάγκο: Παναγή, Μπασιρού, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Βενιζέλου, Σάββα, Κακουλλής.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Μάντζεκ (63′ Μαργκάσα), Καρλίτος, Μιγκελίτο (40′ Τιάγκο), Φελίπε (90+1′ Ντάτκοβιτς), Οφόρι, Κουμουρής (63′ Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι (90+1′ Φλοριάν).
Στον πάγκο: Κίσσας, Μπανζά, Σταλόνε, Φράγκος, Νικολάου, Λέουκο, Τιάγκο, Ντιακιτέ.

ΖΩΝΤΑΝΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥΣ ΜΑΤΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Το ματς είχε αρχίσει χωρίς την λειτουργία του VAR, τη Δευτέρα (17/10).
8′ Σουτ του Οφόρι αδύναμο έξω.
9′ Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Ο Ζαχαρίου μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας από θέση μέσα δεξιά αλλά με εξαιρετική άμυνα ο Άδωνη απέκρουσε σε κόρνερ.
10′ Σουτ του Μπεζούς στα χέρια του Μελίσσα.
14′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Εκτελέστηκε το κόρνερ από αριστερά, ο Γιούστε έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και ανάγκασε τον Μελίσσα σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.
15′ Καλό συρτό σουτ του Χαραλάμπους, απέκρουσε και πάλι στην δεξιά του γωνιά ο Μελίσσας.
17′ Σουτ του Φελίπε αδύναμο στα χέρια του Ουζόχο.
21′ Κίτρινη κάρτα στον Κασάμα για διαμαρτυρία.
24′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μάντζεκ από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ και ανάγκασε τον Ουζόχο σε δύσκολη απόκρουση.
30′ Καλό σουτ του Κασάμα εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
36′ Απειλεί η Ομόνοια. Ο Λέζιακς εξαπέλυσε έναν κεραυνό και ανάγκασε τον Μελίσσα σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.
40′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τιάγκο πέρασε στην θέση του τραυματία Μιγκελίτο.
44 Γύρισμα του Μπεζούς, πρόλαβε ο Σεργίου να διώξει σε κόρνερ μπροστά από τον Μπρούνο.
48′Καλό σουτ του Ντορεγκαράι και ο Ουζόχο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
50′ ΓΚΟΛ 0-1. Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα. Ο Τιάγκο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και δεν πανηγύρισε σεβόμενος το πέρασμα του από την Ομόνοια.

55′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ζαχαρίου από καλή θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
66′ Επανήρχισε το ματς. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
68′ Σουτ του Χούπερ από κοντά, ο Μελίσσας απέκρουσε και ο Οφόρι απομάκρυνε.
71′ Λάθος του Μελίσσα, ο Παπουλής έδωσε στον Χούπερ που έκανε το σουτ, όμως ο Ελλαδίτης κήπερ μπλόκαρε.
ΣΧΟΛΙΟ: Μπήκε καλύτερα η Ομόνοια και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.
78′ Ο Λοΐζου παίρνει τη θέση του Ζαχαρίου.
81′ Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι, παίζεται είπε ο Κυριάκος Αθανασίου.
88′ Κίτσος και Μπάρκερ αντί Λέζιακς και Κασάμα.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Φελίπε και Ντορεγκαράι, αφήνουν τη θέση τους σε Ντάτκοβιτς και Φλοριάν.
90+3′ Σέντρα του Μπάρκερ ο Κλίμοβιτς έδιωξε πριν φτάσει στον Μπρούνο.