Ούτε στο «Αμμόχωστος» έκανε στάση το… τρένο της Πάφος FC! Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έφτασε στην 7η νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στη Λάρνακα της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 χάρη σε γκολ του Ναμ στο 26’ και του Βαλακάρι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων! Η παφιακή ομάδα συνεχίζει όχι μόνο να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, αλλά έχει πλέον τη δυνατότητα να αυξήσει και τη διαφορά από τους διώκτες της!
Η Νέα Σαλαμίνα η οποία δέχθηκε τη δεύτερη συνεχόμενη της ήττα, το πάλεψε στο β’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ήταν καλύτερη, είχε ευκαιρίες με μεγαλύτερη το δοκάρι του Φελίπε στο  50’, με την Πάφος FC να έχει επίσης δοκάρι στο 90+3’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεμέδο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι, Άδωνη, Κατσικάς, Μαργκάσα (46′ Φράγκος), Μάντζεκ, Κουμούρης (46′ Κλίμοβιτς), Φελίπε, Τιάγκο (71′ Μποτεάκ), Φλοριάν (63′ Ντορεγκαράι).
Στον πάγκο: Κίσσας, Τσίκο, Λιμπόμπε, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Βίκτωρος, Φιάκας, Ντιακιτέ.
ΠΑΦΟΣ FC: Αντός, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Ικόκο, Ντράγκομιρ (40′ Χότσκο), Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Ναμ (68′ Βαλακάρι), Αμπντουραχίμι (40′ Αλ Γκαντιούι).
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Κχαραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιούι, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ζοάο Πέδρο, Πελάζιο.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τιάγκο, Μαργκάσα, Μάντζεκ, Σεργίου, Φράγκος, Κατσικάς / Αλ Γκαντιούι, Ικόκο, Τάνκοβιτς, Κβίντα (3η)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
** Συμπληρωμένο το πρώτο 15λεπτο. Καμία αξιόλογη φάση στο ματς.
16’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, για την Πάφος FC. Δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς από πολύ καλή θέση στην περιοχή, έστειλε την μπάλα έξω!
22’ Κίτρινη κάρτα στον Τιάγκο για δυνατό φάουλ στον Ικόκο.
26 0-1 Η ΠΑΦΟΣ FC! Με πλασέ του Ναμ εντός περιοχής!
33’ Δυνατό φάουλ του Μάντζεκ στον Ντράγκομιρ, «παίζεται» από τον ρεφ. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο παίκτης της Πάφος FC.
37’ Κίτρινη στον Μαργκάσα για δυνατό φάουλ σε αντίπαλο.
40’ Δύο αναγκαστικές αλλαγές για την Πάφος FC! Εκτός λόγω τραυματισμού οι Ντράγκομιρ και Αμπντουραχίμι, στη θέση τους οι Χότσκο και Αλ Γκαντιούι.
45+2’ Ζητάνε πέναλτι στην Πάφος FC για χέρι του Οφόρι. Η μπάλα χτυπάει στο χέρι του αφού πρωτίστως χτύπησε στο πόδι του, από σέντρα του Ελ Γκαντιούι. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά, ο VAR καλεί τον διαιτητή Δημήτρη Σολωμού να δει τη φάση στο on-field review!
45+7’ Εν τέλει δόθηκε οφσάιντ στην αρχή της φάσης!!!
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 11 ΛΕΠΤΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 0-4 (0-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-2
ΚΑΤΟΧΗ: 40-60%
ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ η Πάφος FC. Σε ένα ματς με λίγες φάσεις, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επιθετικοί και δραστήριοι, με τη Νέα Σαλαμίνα να μην έχει ούτε και μία τελική προσπάθεια.

46’ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Φράγκος και Κλίμοβιτς αντί Κουμούρη και Μαργκάσα.
48’ Σέντρα του Ικόκο, προβολή του Σεμέδο, έξω!
50’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Δυνατό σουτ του Φελίπε εκτός περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι!
51’ Νέα φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Σέντρα του Τιάγκο από αριστερά, πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ ο Άντος προ του Κλίμοβιτς!
52’ Κεφαλιά του Κλίμοβιτς μετά από κόρνερ, έξω!
56’ Κίτρινη κάρτα στον Αλ Γκαντιούι για φάουλ στον Άδωνη.
58’ Σουτ του Σεμέδο, απέκρουσε ο Μελίσσας.
63’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντορεγκαράι αντί Φλοριάν.
68’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Βαλακάρι αντί του Ναμ.
70’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Δυνατό σουτ του Ντορεγκαράι εντός περιοχής, σωτήρια επέμβαση από τον Άντος!
71’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μποτεάκ αντί του Τιάγκο.
76’ Κίτρινη στον Αντός για καθυστέρηση.
80’ Κίτρινη στον Μάντζεκ για φάουλ στον Βαλακάρι.
82’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τσίκο αντί του Φελίπε.
85’ Κίτρινη στον Ικόκο και στον Τάνκοβιτς.
88’ Κίτρινη στον Σεργίου.
90+3’ Εκτέλεση φάουλ του Σεμέδο, η μπάλα στο δοκάρι!
90+4’ Κίτρινη στον Φράγκο.
90+6’ 0-2 Η ΠΑΦΟΣ FC! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλακάρι!
90+9’ Κίτρινες σε Κβίντα και Κατσικά.