Με γκολ του Εμίλιο Ζελάγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου από το σημείο του πέναλτι, η Καρμιώτισσα επικράτησε του Ακρίτα με 1-0 στο «Αμμόχωστος» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος, κατακτώντας μία νίκη-χρυσάφι που της έδωσε την ευκαιρία να αυξήσει τη μεταξύ τους διαφορά στο +6. Η απόφαση του Κωνσταντίνου Φελλά να δώσει το πέναλτι που έκρινε τον αγώνα θα συζητηθεί (όπως και η επικύρωσή της από τον Δημήτρη Σολωμού που ήταν στο VAR), αφού η μπάλα χτύπησε πρώτα στο πόδι του Σαραβάνια που προσπάθησε να διώξει και μετά στο χέρι. Ακυρώθηκε γκολ της Καρμιώτισσας στο 62’ για οφσάιντ του Κουλιμπαλί, μια απόφαση που επίσης θα συζητηθεί. Η Καρμιώτισσα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, ο Ακρίτας ανέβηκε στο δεύτερο αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του κι αποχώρησε με άδεια χέρια.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς,  Κουλιμπαλί, Αβραάμ (77′ Χατζηβασίλη), Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Μπεν Σαλάμ (35′ Οικονομίδης), Ζελάγια (63′ Χουσμπάουερ).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Σελούστκα, Ποντστάβσκι, Ανδρονίκου, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Χατζηβασίλης, Τζανακάκης, Αγγελή, Χρίστου, Οικονομίδης, Ντούρις.
ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Άμπραχαμ, Εράσο, Δημοσθένους (46′ Βαράντα), Γαβριήλ (74′ Ζουνίνιο), Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πική (46′ Πογκέν), Αραούχο (82′ Ελ Τζεμιλί).
Στον πάγκο: Βιτσεντίνι, Ονόντι, Πογκέν, Ντράμε, Κονέ, Ζουνίνιο, Ελ Τζεμιλί, Φοριέλ, Αλεκσέεφ, Βαράντα, Ραμίρες, Βάσου.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8’ Καλό σουτ του Ντούμπια εκτός περιοχής, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Περντρέου.
19’ Νέα καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια, ο οποίος με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις έξω.
22’ Πάλι σουτ από τον Ντούμπια, έξω.
24’ Ο Ντούμπια είναι άπιαστος, κάνει νέο ωραίο σουτ εκτός περιοχής, ξανά μόλις έξω!
27’ Κίτρινη στον Χούμποτσαν για φάουλ σε αντίπαλο. Είναι η 3η και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς.
30’ Σουτ του Ελ Αλουχί, απέκρουσε ο Μπερντρέου.
35’ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω ο τραυματίας Μπεν Σαλάμ, μέσα ο Οικονομίδης.
45’ Κίτρινη στον Κουλιμπαλί για φάουλ στον Κόρατς.
45+4’ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα! Ο Σαραβάνια προσπάθησε να διώξει την μπάλα με το πόδι, στη συνέχεια βρήκε στο χέρι του και ο ρεφ υπέδειξε παράβαση. Μια φάση που σηκώνει συζήτηση…
45+5’ 1-0 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ! Ο Ζελάγια είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 7-0 (3-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 6-2
ΚΑΤΟΧΗ: 50-50%

46’ Αλλαγές για τον Ακρίτα.  Αντί Βαράντα και Πογκέν αντί Δημοσθένους και Πική.
52’ Καλό σουτ του Γαβριήλ, έξω! Πρώτη φάση του Ακρίτα.
56’ Νέα καλή φάση για τον Ακρίτα. Σουτ του Πογκέν, κόντραρε η μπάλα, απέκρουσε ο Κ
62’ Ο Κουλιμπαλί σκοράρει με πλασέ εντός περιοχής, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ από το βοηθό. Επικυρώθηκε η απόφαση από το VAR.
63’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Χουσμπάουερ αντί του Ζελάγια.
67’ Κίτρινη στον Εράσο.
74’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Ζουνίνιο αντί του Γαβριήλ.
75’ Σουτ του Ελ Αλουχί, έξω.
77’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Χατζηβασίλη αντί του Αβραάμ.
82’ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Ελ Τζεμιλί αντί του Αραούχο.
86’ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Ακρίτα. Σουτ από τον Καραγιάννη, ο Κνόμπλοχ απέκρουσε ασταθώς και ο Πογκέν από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.