Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής επικρατώντας 1-0 της ΑΕΚ στο ΓΣΠ.
Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη για τους γαλαζοκίτρινους και ήρθε επί ενός μεγάλου αντιπάλου που την κάνει ακόμα πιο σημαντική.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Τάσος Δώνης στο 41ο λεπτό και η ομάδα έπιασε Άρη και Απόλλωνα στους 15 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου, Ντβάλι, Φεράρι, Εφραίμ (59′ Βιγιαφάνες), Νταουσβίλι, Κβιλιτάια (73′ Μάγκλιτσα), Κρέσπο, Σούσιτς Ντάλσιο (86′ Μπλουμ), Σαρφό, Δώνης (73′ Μαρκίνιος)
Στον πάγκο: Τσιλιγκίρης, Κίττος, Ντουμπραβάνου,  Βιγιαφάνες, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου,  Γουίλερ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Λουίς Γκουστάβο, Τρισκόφσκι (46′ Ρομό), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες (85′ Ολατούντζι), Πονς, Ναούμ (68′ Φαράζ), Γκιούρτσο (68′ Λόπες), Άλτμαν (79′ Ασάντε)

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

Περίπου 8.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες του ΓΣΠ.
11′
Κίτρινη κάρτα στον Κβιλιτάια για δυνατό μαρκάρισμα στον Ναούμ.
15′ Ωραία ενέργεια του Κβιλιτάια, αυτός άνοιξε στον Ντάλσιο δεξιά αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Πίριτς.
27′ Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντβάλι έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
31′ Πρώτη τελική προσπάθεια για την ΑΕΚ. Η κεφαλιά του Πονς έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
36′ Καλό διαγώνιο σουτ του Γκιούρτσο, η μπάλα έφυγε έξω.
41′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ έκανε το πλασέ από δεξιά, ο Λουίς Γκουστάβο έβαλε την κόντρα, η μπάλα πήρε ύψος και ο Δώνης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
44′
Κινήθηκε ωραία ο Γκιούρστο, εξαπέλυσε ένα κεραυνό αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
45′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ, η μπάλα έσπασε μπροστά στον Κβιλιτάια αλλά τον πρόλαβε ο Τόμοβιτς και έδιωξε σε κόρνερ.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Μια αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Τρισκόφσκι πέρασε ο Ρομό.
56′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Μετά από σέντρα του Ναούμ από δεξιά, ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
57′ Ευκαιρία για ρο ΑΠΟΕΛ. Μπαλιά του Φεράρι από αριστερά, προβολή του Κβιλιτάια έξω.
59′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Εφραίμ πέρασε ο Βιγιαφάνες.
62′ Το σουτ του Βιγιαφάνες έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
66′ Το τελείωμα του Άλτμαν έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
68′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Λόπες και Φαράς, έξω Γκιούρτσο και Ναούμ.
73′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Μάγκλιτσα και Μαρκίνιος, έξω Κβιλιτάια και Δώνης.
79′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ασάντε πέρασε στην θέση του Άλτμαν.
86′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες έφυγε γρήγορα μπροστά σε ανοικτή άμυνα, έκανε το σουτ αλλά ο Πίριτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
89′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του ΑΠΟΕΛ Βλάνταν Μιλόγεβιτς.
90′ Μακρινό σουτ του Λουίς Γκουστάβο, απέκρουσε σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.