Δύο γκολ του Άνχελ Κορέα έδωσαν στην Ατλέτικο Μαδρίτης την δύσκολη νίκη επί της Χιρόνα (2-1) και μαζί μία θέση στην πρώτη τετράδα.
Αυτό που έμοιαζε ένα ανέμελο απόγευμα Σαββάτου και μία διαδικαστική εντός έδρας νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης λίγο έλειψε να γίνει εφιάλτης στο τέλος.
Οι ροχιμπλάνκος βρήκαν γκολ στο ξεκίνημα και των δύο ημιχρόνων από τον ίδιο πρωταγωνιστή. Ο Άνχελ Κορέα έκανε το 1-0 στο 5ο λεπτό και διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα στο 48ο λεπτό, απέναντι σε μία Χιρόνα που πήγε στην Μαδρίτη με διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο και όχι να κλειστεί.
Ένα παιδί των ακαδημιών της Ατλέτικο Μαδρίτης (Ρικέλμε) έκανε το 2-1 στο 66ο λεπτό και από εκεί και μετά ξεκίνησαν τα ζόρια για τους γηπεδούχους.
Ωστόσο, τότε μίλησε η κλάση του Γιάν Όμπλακ. Ο Σλοβένος με δύο σπουδαίες επεμβάσεις στις προσπάθειες από Γκαρσία και Καστεγιάνος κράτησε μέχρι τέλους το 2-1 και έστειλε την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ξανά στην πρώτη τετράδα τη La Liga.