Με το… αριστερό άρχισε ο Απόλλων τις υποχρεώσεις του στον 5ο όμιλο του Κόνφερενς Λιγκ, αφού έμεινε στην ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) κόντρα στη Βαντούζ, για την πρεμιέρα. Οι γαλάζιοι παρά το ότι είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το ματς, δεν κατάφεραν να βρουν δίκτυα.
Στο α’ μέρος δεν ήταν καθόλου επικίνδυνοι, δεν απείλησαν καθόλου και ουσιαστικά… πέταξαν 45 λεπτά.
Στην επανάληψη, έγιναν πιο επιθετικοί, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, έψαξαν πιο «ζεστά» το γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ και έτσι, μοιραία οι πρωταθλητές άφησαν 2 βαθμούς στο Λιχτενστάιν με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Αναγκαστική αλλαγή έγινε ο Χέντι.
Στο έτερο ματς του ομίλου η Αλκμαάρ επικράτησε με 1-0 της Ντνίπρο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ.
ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς τη μεγάλη φάση ακόμα το ματς. Ο Απόλλων έχει την κατοχή που φτάνει στο 60%.
21′ Ωραία ενέργεια του Χέντι μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.
28′ Κίτρινη στον Σούτερ.
30′ Σέντρα του Χαμάς, ο Αλεσάμι έπιασε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.
36′ Ο Σαχάρ έψαξε τον Πίττα, ο Μπούτσελ βγήκε και απομάκρυνε με το κεφάλι.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Απόλλων μπορεί να έχει την κατοχή και να ανέλαβε τα ηνία του ματς, ωστόσο του λείπει η δημιουργία καθώς δυσκολεύεται να δημιουργήσει ευκαιρίες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην απειλήσουν στο α’ μέρος.
Οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους χώρους, και οι πρωταθλητές θα πρέπει να γίνουν πιο επιθετικοί, πιο δημιουργικοί και καλύτεροι στην επανάληψη για να πάρουν τη νίκη. Στα αξιοσημείωτα πως οι γαλάζιοι δεν δέχθηκαν φάση.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

Αλλαγή για τον Απόλλων. Ονγκεντά αντί Σπόλιαριτς.
Αλλαγή για τη Βαντούζ. Σασέρε εντός, Σούτερ εκτός.
48′ Κίτρινη στον Σασέρε.
55′ Ο Ονγκεντά έβαλε την προβολή η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
59′ Ο Χάτζι παίρνει τη θέση του Τσίτσεκ.
60′ Γύρισμα του Χέντι, στην αγκαλιά του Μπούτσελ.
63′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλων. Ο Χέντι πέρασε τον Μπούτσελ, αλλά το πλασέ του βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
64′ Γιόστεν και Μπα αντί των Πίττα και Σαχάρ.
65′ Ωραίο φαλτσαριστό πλασέ του Ονγκεντά, ο Μπούτσελ έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Ανέβασε ρυθμούς ο Απόλλων και ψάχνει «πιο ζεστά» το γκολ.
72′ Ο Φιλιώτης αντικαθιστά των Καμπράλ.
75′ Κάθετη του Ογκεντά, κεφαλιά του Μπα, μόλις έξω.
76′ Φόσο και Φεχρ μέσα, Γκάγιτς και Γκόεζλερ έξω.
83′ Κίτρινη στον Χατζί.
83′ Γύρισμα του Γιόστεν, απομάκρυνε η άμυνα της Βαντούζ.
84′ Κίτρινη στον Μπα.
86′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλων. Ο Ζράντι παίρνει τη θέση του Χέντι.
87′ Πέπσι αντί Χάσλερ.
87′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζί, έξω.
88′ Λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπούτσελ το σουτ του Ονγκεντά.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΒΑΝΤΟΥΖ (Μαντζιαράττι): Μπούτσελ, Γκασέρ, Ισίκ, Τζεμαΐλι, Ούλριχ, Ντόμπρας, Γκάγιτς (76′ Φόσο), Γκόεζλερ (76′ Φεχρ), Χάσλερ (87′ Πέπσι), Τσίτσεκ (59′ Χατζί), Σούτερ (46′ Σασέρε).
Στον πάγκο: Φόσερ, Τσάντε, Ομέροβιτς, Ιόντις, Ντζόκιτς, Τραμπέρ, Ράστοντερ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Καμπράλ (72′ Φιλιώτης), Χαμάς, Σπόλιαριτς (46′ Ονγκεντά), Κολ, Σαχάρ (64′ Μπα), Χέντι (86′ Ζράντι), Πίττας (64′ Γιόστεν).
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Χάμπος.