Στην Ανδαλουσία η Οσασούνα έκανε πολύ καλή εμφάνιση και νίκησε δίκαια με 1-0 την Αλμερία.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28’ με ωραίο πλασέ του Άβιλα και τρία λεπτά μετά ο Μπούντιμιρ έχασε τεράστια ευκαιρία για το δεύτερο γκολ. Στο 40’ ο Τορό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με τρομερό σουτ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ρουμπέν Γκαρθία σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε, με την παρέμβαση του VAR, για χέρι. Ο Άβιλα στο 54’ βγήκε τετ α τετ με τον Φερνάντο και δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Στο 74’ ο Αμπντέ σούταρε μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι.
ΑΛΜΕΡΙΑ: Φερνάνδο, Πόθο, Έλι, Μπάμπιτς, Ακιέμε, Εγκουαράς (46’Πορτίγιο), Σαμού, Ρoμπερτόνε (73’Λάζαρο), Εμπάρμπα (46’Πουιγκμάλ), Ραζαμάνι (92’Μιλοβάνοβιτς), Σόουζα (60’Τουρέ).
ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Σέρχιο Ερέρα, Νάτσο Βιδάλ, Ουνάι Γκαρθία, Νταβίντ Γκαρθία, Χουάν Κρουθ, Τορό, Μπράσανατς (85’Ιμπάνιεθ), Μόι Γκόμεθ (89’Μπάρχα), Τσίμι Άβιλα (73’Αμπντέ), Ρουμπέν Γκαρθία (73’Κίκε Γκαρθία), Μπούντιμιρ (73’Μονκαγιόλα).