Σε μια ματσάρα, διαφήμιση του αθλήματος, με πολλές συγκινήσεις, πάθος και ένταση στα τελευταία λεπτά, οι δύο φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος του φούτσαλ τέθηκαν αντιμέτωπες στην πρώτη αγωνιστική της νέας σεζόν με την ΑΕΛ να επικρατεί με 8-7 του ΑΠΟΕΛ στο Λευκόθεο και να αρχίσει τις υποχρεώσεις της με το δεξί.
Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Χαραλάμπους ο Ράφαελ στο 3’, ενώ στο 9’ ο Χατζηγεωργίου πέτυχε το 2-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 14’ με τον Σκαρπάρη σε 2-1, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν άλλα τρία γκολ πριν το ημίχρονο. Χατζηγεωργίου (17’), Ράφαελ (20’) και Σωκράτους (20’), διαμόρφωσαν το 5-1 του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη, μόλις σε λίγα δευτερόλεπτα, ο Ράφαελ ολοκλήρωσε το χατ τρικ του γράφοντας το 6-1, όμως ο Ρεσάλα, στο 22’ μείωσε σε 6-2.
Το ίδιο έγινε και στο 26’.
Σε εκείνο το λεπτό ο Ράφαελ διαμόρφωσε το 7-2, αλλά η απάντηση-μείωση ήταν εκ νέου άμεση από τον Ρεσάλα που σκόραρε για το 7-3. Στο 27’ ο Γκόες μείωσε τη διαφορά στα τρία γκολ, γράφοντας το 7-4.
Ο  Τσακανιάς στο 30’
έκανε το 8-4, ωστόσο για άλλη μια φορά, ο Ρεσάλα μείωσε στο ίδιο λεπτό σε 8-5 ολοκληρώνοντας και αυτός το χατ-τρικ. Στο 33’ ο Κόκκινος «έριξε τη βενζίνη» στην αναμέτρηση καθώς έφερε τη διαφορά στα δύο γκολ, διαμορφώνοντας το 8-6, με τον Ρεσάλα να βάζει φωτιά στο 35’ γράφοντας το 8-7.
 Όσο κι’ αν προσπάθησαν οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας, δεν κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση, το 8-7 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού πήραν ένα σπουδαίο «διπλό».
Στο άλλο ματς της ημέρας, η Αραράτ επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης. Η αυλαία της πρεμιέρας, πέφτει την Παρασκευή (30/9 )με τον αγώνα ΟμόνοιαΑΕΚ (20:30).

ΑΠΟΕΛ (Μυλωνάς): Ψηλογένης, Γκόες, Ομήρου, Ιακώβου, Ρεσάλα.
Στον πάγκο: Κόνιαλης, Κόκκινος, Δημητρίου, Σκαρπάρης, Καττιρτζής, Διονυσίου, Περικλέους.

AEΛ (Χαραλάμπους): Μιχαλίτσης, Κρέκος, Ράφαελ, Χατζηγεωργίου, Ανδρέου.
Στον πάγκο: Αναστασιάδης, Σωκράτους, Τσακανιάς, Γκεβάρα, Μιχαήλ, Καρασαμάνης, Φαμπρίτσιο.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
3′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ράφαελ ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, μετά από πάσα του Κρέκου.
9′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Χατζηγεωργίου με ατομική ενέργεια δίνει προβάδισμα δυο τερμάτων στην ΑΕΛ.
11′ Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ σε σουτ του Σκαρπάρη.
12′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Ψηλογένη σε σουτ του Χατζηγεωργίου.
14′ ΓΚΟΛ 1-2. Το ΑΠΟΕΛ μειώνει με διαγώνιο σουτ του Σκαρπάρη.
17′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Χατζηγεωργίου πέτυχε το δεύτερο του γκολ και επανάφερε τη διαφορά στα δύο τέρματα.
20′ ΓΚΟΛ 1-4. Ο Ράφαελ με τρομερή ενέργεια, προσπέρασε και τον Ψηλογένη και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
20′ ΓΚΟΛ 1-5. Ο Σωκράτους έκλεψε και πλάσαρε εύστοχα.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
21′ ΓΚΟΛ 1-6. Ο Ράφαελ πετυχαίνει χατ-τρικ.
22′ ΓΚΟΛ 2-6. Ο Ρεσάλα μειώνει.
26′ ΓΚΟΛ 2-7. Ο Ράφαελ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
26′ ΓΚΟΛ 3-7. Μειώνει εκ νέου ο Ρεσάλα.
27′ ΓΚΟΛ 4-7. Ο Γκόες με σουτ φέρνει τη διαφορά στα τρία γκολ.
30′ ΓΚΟΛ 4-8. Ο Τσακανιάς με πλασέ επαναφέρει τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα.
30′ ΓΚΟΛ 5-8. Μειώνει και πετυχαίνει το χατ-τρικ ο Ρεσάλα.
33′ ΓΚΟΛ 6-8. Ο Κόκκινος πάει να «βάλει φωτιά» στο ματς.
35′ ΓΚΟΛ 7-8. Ο Ρεσάλα βάζει ξανά στο κόλπο το ΑΠΟΕΛ.