Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησε τη σεζόν η Πόρτο. Το εμπόδιο της Μαρίτιμο αποδείχθηκε πολύ χαμηλό για τους «δράκους», οι οποίοι επικράτησαν 5-1 εντός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Κονσεϊσάο, η οποία τον περασμένο Μάιο σήκωσε το 30ο πρωτάθλημά της, «καθάρισε» το παιχνίδι ουσιαστικά από το πρώτο μέρος, έχοντας «ζεστό» τον Ταρεμί και σε καλό βράδυ και τον Εβανίλσον. Ο Ιρανός εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Βραζιλιάνου και πλάσαρε από κοντά, ενώ στο 40’ ο δημιουργός έγινε σκόρερ με δυνατό σουτ έπειτα από γύρισμα του Ζοάο Μάριο.
Ο Ταρεμί στο 42’ πήρε το… ριμπάουντ μετά την απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και έγραψε το 3-0. Η κεφαλιά του πρώην μπακ του Ολυμπιακού, Ιβάν Μαρκάνο, στο 68’ έδωσε αέρα τεσσάρων τερμάτων στους «δράκους» και ο Μαρτίνεθ στο 76’ πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Κλαούντιο Γουίνκ μείωσε στο 88’ για τους φιλοξενούμενους.
Δύσκολη επιστροφή για τη Ρίο Άβε στα… σαλόνια, καθώς είχε τη Βιζέλα να περνάει με το 1-0 από την έδρα της. Ο Μορέιρα πέτυχε στο 66ο λεπτό το μοναδικό γκολ του αγώνα. Με το δεξί μπήκε στη σεζόν η Εστορίλ, επικρατώντας 2-0 της Φαμαλικάο εντός έδρας. Ο πρώην μέσος της ΑΕΚΤσίκο Ζεράλδες, σκόραρε από κοντά στο 20ο λεπτό, ενώ ο Αρτούρ (45’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.