Στα πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση ανάμεσα σε Ολυμπιακό Πειραιώς και Απόλλωνα, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 3-1 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) στην άχαρη διαδικασία και να παίρνουν θέση στους ομίλους του Europa League.
Ήταν ένα παιχνίδι που πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις. Μόλις στο 73ο δευτερόλεπτο ο Μασούρας άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό, για να ισοφαρίσει ο Πίττας στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας.
Στην παράταση αποβλήθηκε ο ο Μπα και άφησε με δέκα τον Ολυμπιακό, άντεξαν οι ερυθρόλευκοι και έστειλαν το ματς στα πέναλτι και εκεί μίλησε (ξανά) η κλάση του Βατσλίκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Άβιλα, Κούντε (84′ Καμαρά), Εμβιλά, Μασούρας (84′ Ντε Λα Φουέντε), Χουάνγκ (79′ Βαλμπουενά), Ζίνγκερνάγκελ (55′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (102′ Μανωλάς)
Στον πάγκο: Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Χασάν, Ανδρούτσος, Βρουσάι,  Κούτρης, Ροντρίγκες

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Μαυρίας, Σαχάρ (66′ Μπα), Κολ (81′ Χάμπος), Βα (66′ Ογκεντά), Πίττας, Ντιγκινί (81′ Γιάνκα), Χέντι (57′ Ζράντι) (96′ Καμπράλ)

Έναρξη αγώνα…
Περίπου 25 χιλιάδες βρίσκονται στις κερκίδες του Γεώργιος Καραϊσκάκης.
2′ ΓΚΟΛ. 1-0. Μπαλιά του Σισέ στον Ρέαμπτσουκ, γύρισμα από αριστερά και ο Μασούρας από κοντά  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

8′
Καλό σουτ του Μαυρία, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Βατσλίκ.
15′ Επικίνδυνο γύρισμα του Άβιλα, σε ετοιμότητα ο Γιοβάνοβιτς έπεσε και μάζεψε την μπάλα.
22′ Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Κούντε, ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.
25′ Σουτ του Πίττα στα χέρια του Βατσλίκ.
28′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Σουτ του Βα από καλή θέση, η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Μπα.
31′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας σε μαρκάρισμα του Ρέαμπτσουκ στον Βα. Ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
38′ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Συρτή μπαλιά του Μαυρία από δεξιά, στραβοκλωτσιά του Ζίνγκερνάγκελ και ο Πίττας από κοντά αιφνιδιάστηκε και δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
Έναρξη β’ ημιχρόνου…
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου.
46′ Καλό σουτ του Βα πάνω από τα δοκάρια.
48′ Σουτ του Σαχάρ πάνω από τα δοκάρια.
55′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στην θέση του Μασούρα ο Ραντζέοβιτς.
57′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Χέντι πέρασε ο Ζράντι.
62′ Επικίνδυνη μπαλιά του Πίττα, έδιωξαν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού, ο Κολ έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
66′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Μπα και Ογκεντά, έξω Σαχάρ και Βα.
70′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κούντε έπιασε έναν κεραυνό αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.
77′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μόνος ο Μασούρας από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
83′ Αγγίζει την ισοφάριση ο Απόλλωνας. Ο Ογκεντά επιασε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω.
88′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό . Ο Βαλμπουενά έφερε την μπάλα στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ. Ο Εμβιλά έκανε το πλασέ στο δεύτερο δοκάρι, ο Σισέ πάνω στην γραμμή δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα και ο Τζάνγκα έδιωξε.
90′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας. Ο Ρομπέρζ έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Πίττας στην καρδιά της περιοχής του Ολυμπιακού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέλος κανονικής διάρκειας…
Οι δύο ομάδες οδηγούνται σε ημίωρη παράταση.
Έναρξη παράτασης…
92′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κατέβασε την μπάλα με το στήθος ο Ελ Αραμπί, έκανε το σουτ , με τον Γιοβάνοβιτς να πέφτει στην γωνιά του και να αποκρούει σε κόρνερ.
96′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Καμπράλ πέρασε στην θέση του τραυματία Ζράντι.
100′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές ο Ολυμπιακός. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπα για δυνατό φάουλ στον Γιάνκα.
Τέλος α’ ημιχρόνου παράτασης…
Έναρξη β’ ημιχρόνου παράτασης…
109′
Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ.
111′
Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.
114′ Απειλεί ο Ολυμπιακός. Κεφαλιά του Σισέ, η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυντικών του Απόλλωνα και πέρασε κόρνερ.
Τέλος παράτασης…
Η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι…

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ

-Σκοράρει ο Εμβιλά, 1-0 ο Ολυμπιακός.
-Χάνει το πέναλτι ο Χάμπος Κυριάκου, αποκρούει ο Βατσλίκα, παραμένει το 1-ο.
-Εύστοχο το πέναλτι του Ντε Λα Φουέντε. 2-0 ο Ολυμπιακός.
-Εύστοχο το πέναλτι του Πίττα, μειώνει σε 2-1 ο Απόλλωνας.
-Εύστοχο το πέναλτι του Άβιλα, 3-1 ο Ολυμπιακός, Άγγιξε την μπάλα ο Γιοβάνοβιτς.
-Ο Βατσλίκ αποκρούει το πέναλτι ο Ογκεντά και παραμένει το 3-1.
-Ο Γιοβάνοβιτς αποκρούει το πέναλτι του Ραντζέλοβιτς και παραμένει το 3-1.
-Ο Βατσλίκ αποκρούει το πέναλτι του Μπα, παραμένει το 3-1 και  ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση.