Ο Απόλλων μπορεί να μην εντυπωσίασε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όμως πήρε την ουσία. Σ’ ένα αρκετά μέτριο ματς, οι γαλάζιοι επικράτησαν με 1-0 της ΕΝΠ στο Τσίρειο με γκολ του Χέντι και άρχισαν νικηφόρα την προσπάθεια που κάνουν για να διατηρήσουν τα σκήπτρα του πρωταθλητή.
Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, όμως το γκολ του Ρουσιά δεν μέτρησε, καθώς μετά από έλεγχο το VAR έκρινε ότι η μπάλα βρήκε πρώτα στο χέρι του Κύπριου επιθετικού των βυσσινί.
Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε το γκολ για τους πρωταθλητές! Ο Καμπράλ έκανε τη σέντρα και ο Χέντι αφού πρώτα σταμάτησε ωραία την μπάλα, εκτέλεσε με το δεξί στο 25’ διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Καταλά): Δημητρίου, Καμπράλ, Ρομπέρζ, Πεϊμπέρνς, Χαμάς, Κολ (64′ Αλεσάμι), Σαχάρ (46′ Χάμπος), Ονγκεντά (46΄Ντιγκινί), Βα (88′ Πινακάς), Πίττας, Χέντι (64′ Μπα).
Στον πάγκο: Πεϊσότο, Λοΐζου, Β. Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Φιλιώτης, Μαυρίας.

ENΠ (ΣΑΤΣΙΑΣ): Κόστιτς, Κοτσώνης, Ντρέξα, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Βούξεβιτς (57΄Βουξένοβιτς), Μέιρα (57′ Λουσέρο), Κωνσταντίνου (78′ Γαβριήλ), Κατσιαρής (57′ Μαυρουδής), Λαμί, Ρουσιάς (82′ Μιχαΐλοβιτς).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Έχμαν, Κοσμά, Κολωνιάς, Φλουρή, Πρωτοπαπάς, Λέβι.

ΣΚΟΡΕΡ: 25′ Χέντι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμπράλ, Αλεσάμι / Ρουσιάς, Χριστοφή, Κοτσώνης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
2′ Κίτρινη στον Ρουσιά.
3′ Σουτ του Κολ, ψηλά πάνω από τα δοκάρια της ΕΝΠ.
4′ Συρτή σέντρα του Πίττα, ο Χριστοφή διώχνει σε κόρνερ.
14′ Φωνάζουν για πέναλτι στον Βα οι γηπεδούχοι, «παίζεται» είπε ο Ανδρέας Αργυρού.
21′  Εκτέλεση φάουλ του Μέιρα, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Ρουσιάς από κοντά άνοιξε το σκορ, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε για χέρι, μετά από έλεγχο του VAR.

25′ ΓΚΟΛ 1-0.
Ο Καμπράλ έκανε τη σέντρα, ο Χέντι σταμάτησε την μπάλα και με δυνατό σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίκτυα της εστίας του Κόστιτς.

29′ Σουτ του Βα, μπλοκάρει ο Κόστιτς.
36′ Ο Πίττας επιχείρησε το σουτ, σε ετοιμότητα ο κήπερ των φιλοξενουμένων.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Απόλλων προηγείται με 1-0 της ΕΝΠ στο ημίχρονο για το ματς που ρίχνει την αυλαία της 1ης αγωνιστικής, στο Τσίρειο και όλα έγιναν σε δύο φάσεις. Αρχικά στο 21’ ο Ρουσιάς είχε ανοίξει το σκορ, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR το τέρμα του ακυρώθηκε για χέρι. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με ένα δυνατό σουτ στην κίνηση του Χέντι εντός περιοχής, έπειτα από πάσα του Καμπράλ στο 25’.
Πάντως, η ομάδα του Νταβίντ Καταλά ήταν σε όλα ανώτερη στο α’ μέρος.
ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

Διπλή αλλαγή για τον Απόλλων. Ντιγκινί και Χάμπος αντί των Ονγκεντά και Σαχάρ.
55′ Σουτ του Λαμί, πέφτει και μπλοκάρει ο Δημητρίου.
57′ Βουξένοβιτς, Λουσέρο και Μαυρουδής στις θέσεις των Βούξεβιτς, Μέιρα και Κατσιάρη.
62′ Το σουτ του Πίττα κάπου κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
64′ Αλεσάμι και Μπα μέσα, Κολ και Χέντι εκτός.
66′ Κίτρινη στον Χριστοφή.
78′ Ο Γαβριήλ παίρνει τη θέση του Κωνσταντίνου.
82′ Ο Ρουσιάς αφήνει τη θέση του στον Μιχαΐλοβιτς.
85′ Κίτρινη στον Κοτσώνη.
86′ Σουτ του Πρωτοπαπά, η μπάλα έξω.
88′ Πινακάς αντί Βα.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Κίτρινη στον Καμπράλ.
90+3′ Κίτρινη στον Αλεσάμι.