Δύο αγωνιστικές, ισάριθμες ήττες για την Μπότεβ Πλόβντιβ. Η προσεχής αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στο Κόνφερενς Λιγκ, την Τετάρτη (20/7), έχασε ξανά, αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Μπότεβ Βράτσα με 3-2  για τη 2η αγωνιστική.
Ο Περέα στο 35’ και στο 38’ διαμόρφωσε το 2-0 του ημιχρόνου, όμως η ομάδα του Βάλεντιτς, με έναν ποδοσφαιριστή που πέρασε ως αλλαγή στο 46’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα μέχρι το 54’. Ο λόγος για τον Σέκουλιτς, αφού μέσα σε τέσσερα λεπτά (50’,54’), μετέτρεψε το 2-0 σε 2-2! Παρόλα αυτά, τα γκολ του 23χρονου Κροάτη δεν ήταν αρκετά να αποτρέψουν την ήττα και ο Μαρίνοφ στο 84’ που μπήκε στην αναμέτρηση στο 71’, διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Κονατέ στο 90+2.
Πλέον η Μπότεβ Πλόβντιβ, θα φιλοξενήσει το ΑΠΟΕΛ την Τετάρτη (20/7) για τον β’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, ενώ άνθρωπος των γαλαζοκιτρίνων ήταν στο γήπεδο και κατασκόπευσε τους Βούλγαρους.

ΜΠΟΤΕΒ ΒΡΑΤΣΑ:  Κοστόφ, Σοάρες, Μεντόζα, Καβντάσκι, Ντιέγκο, Γκένοφ (71′ Μαρίνοφ), Γκαβρίλοφ, Ιβάιλοφ, Ντα Σίλβα (90′ Κέποφ), Περέα, Χριστόφ (86′ Ατανάσοφ)
Στον πάγκο: Βασίλεφ, Μπιατομουσόκα, Πάνοφ

ΜΠΟΤΕΒ ΠΛΟΒΝΤΙΒ (3-4-3): Χάνκιτς, Γκένεφ, Πούντσετς, Φαν Χέρτουμ (46′ Νάντι), Mίνκοφ, Κονατέ, Μέρτενς, Ετό’ο, Τόκου, Τόνεφ (46′ Σέκουλιτς), Μπαροάν (90′ Μπαλντάνοφ)
Στον πάγκο: Αργκιλάσκι, Τσέρνεφ, Μπόνεφ

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤHΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:

15′ Παραμένει το 0-0.
35′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Περέα με ωραίο αριστερό πλασέ ανοίγει το σκορ.

38′ ΓΚΟΛ 2-0. Και πάλι ο Περέα, αυτή τη φορά με κεφαλιά, διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του!

Διπλή αλλαγή για την Μπότεβ Πλόβντιβ. Μέσα οι Σέκουλιτς και Νάντι, εκτός οι Τόνεφ και Φαν Χέρτουμ.
50′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Σέκουλιτς μειώνει.

54′ ΓΚΟΛ 2-2. Η Μπότεβ Πλόβντιβ φέρνει το ματς στα ίσα και πάλι με τον Σέκουλιτς. Εξαιρετικό τελείωμα με τακουνάκι για την ισοφάριση.

71′ Μαρίνοφ αντί Γκένοφ.
84′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Μαρίνοφ δίνει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους.
86′ Ο Χριστόφ αφήνει τη θέση του στον Ατανάσοφ.
90′ Ο Κέποφ αντικαθιστά τον Ντα Σίλβα.
90′ Μπαλντάνοφ μέσα, Μπαροάν έξω.
90+2′ Κόκκινη κάρτα στον Κονατέ. Με 10 οι φιλοξενούμενοι.