Το Κόσοβο επιβεβαίωσε την ανωτερότητα και πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Εθνική μας στην πρεμιέρα του Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε με όρξεη και διάθεση στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε τον αντίπαλο, μακριά από την περιοχή του Μιχαήλ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, όλα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν και πέτυχαν δύο γκολ με τους Μπερίσια (65’) και Ζέγκροβα (78’).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Βόρεια Ιρλανδία θα φιλοξενήσει την Ελλάδα στις 21:45.

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Χάμπος Κυριάκου (66′  Κατελάρης), Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Αντωνίου (66′  Φιλιώτης), Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής (66′  Πίττας), Ν.Ιωάννου (76′  Κακουλλής), Τζιωνής (71′  Λοΐζου), Σωτηρίου
Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Αντωνιάδης, Χριστοφή, Αβραάμ, Κορρέα, Ιωάννου

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Ραχμάνι, Καστράτι, Κιρέζιου, Αλίτι, Ζέγκροβα, Φασίλι, Ιντίζλι (69’΄ Λοσάι), Μπερίσια (74′  Ντρέσεβιτς), Μουρίκι, Ρασίτσα (87′  Μπουτίκι)
Στον πάγκο: Ουκάνι, Μπεκάι, Μουσλίγια, Ζένελι, Ρουντάνι, Σαχίτι, Κολόλι, Ντομγκιόνι

ΣΚΟΡΕΡ: 65′  Μπερίσια, 78′  Ζέγκροβα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παναγιώτου Καστράτι, Κριέζιου, Λοσάι, Ντρέσεβιτς
ΓΗΠΕΔΟ: ΑΕΚ Αρένα
ΘΕΑΤΕΣ: 1.000

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
8′  Πρώτη τελική για την Εθνική μας. Ο Σωτηρίου έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
22′  Μακρινό σουτ του Κάστανου, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.
25′  Μακρινό σουτ του Μπερίσια, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
30′  ΣΧΟΛΙΟ: Θετική η παρουσία της Εθνικής μας που δεν απειλήθηκε μέχρι στιγμής, ενώ είναι επικίνδυνη με τους ορεξάτους Τζιωνή, Παπουλή και Σωτηρίου στην επίθεση.
41′  Ωραίος συνδυασμός των διεθνών μας, ο Αντωνίου έδωσε στον Σωτηρίου ο οποίος έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
45′  Μακρινό σουτ του Ζέγκροβα, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Μιχαήλ.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
50′  Σέντρα του Μπερίσια, κεφαλιά του Μουρίκι, η μπάλα πέρασε έξω.
54′  Μόνος ο Μουρίκι σε πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ, με τον Γκόγκιτς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
55′  Φάση διαρκείας στην περιοχή της Εθνικής μας, ο Ρασίτσια έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
56′  Μόνος ο Μπερίσια από διαγώνια θέση, έκανε το πλασέ με τον Μιχαήλ να αποκρούει.
57′ Ο Ρασίτσα έφυγε πίσω από την άμυνα της Εθνικής μας, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
59′  Ο Ζέγκροβα μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
60′  ΣΧΟΛΙΟ: Το Κόσοβο έχει επιβληθεί πλήρως στον αγωνιστικό χώρο. Πολλές οι τελικές προσπάθειες, όμως ακόμη παραμένει το 0-0…
63′  Μακρινό σουτ του Ρασίτσα, απέκρουσε σταθερά ο Μιχαήλ.
65′  ΓΚΟΛ 0-1 Ωραίος συνδυασμός των ποδοσφαιριστών του Κοσόβου, ο Μπερίσια έκανε το σουτ στα δίχτυα.
71′  Κεφαλιά του Αλίτι, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
78′  Ο Ζέγκροβα μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.