Ένας Άρης… για να γουστάρεις  έγραψε ιστορία. Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι με ονειρική εμφάνιση επικράτησε 3-0 της Ανόρθωσης στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και έκλεισε για πρώτη φορά ευρωπαϊκό εισιτήριο μιας και θα συμμετάσχει στα προκριματικά του Conference League.
Με μια τακτική για σεμινάριο, ο Σπιλέφσκι βραχυκύκλωσε την Ανόρθωση και με το γκολ του Γιαγκό σε καθοριστικό σημείο στο 43’ μπήκαν οι βάσεις για το διπλό.
Ο Άρης πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια και επέστρεψε ακόμα καλύτερος.
Αφού έλεγξε τον ρυθμό, ανέλαβε δράση ο Ματίγια Σπόλιαριτς ο οποίος μέσα σε οχτώ λεπτά… καθάρισε.
Στο 68’ με κεφαλιά έκανε το 2-0 και στο 70’ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Όταν η Ανόρθωση έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 78’ λόγω αποβολής του Λάζαρου με απευθείας κόκκινη κάρτ, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» που μόνο… Ελαφρά δεν ήταν στο φετινό πρωτάθλημα.
Η ουσία είναι μία. Ο Άρης πάει Ευρώπη και η Ανόρθωση όχι.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αρτυματάς, Κορέια, Χουσμπάουερ, Ιωάννου (73′ Χρυσοστόμου), Βερχόβετς (53′ Ντέλετιτς), Ουάρντα (81′ Καλτσάς), Χριστοφή, Χριστοδουλόπουλος
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Αβραάμ, Πόποβιτς,  Ρισβάνης, Χατζημιτσής, Μότης, Χατζηδημητρίου

ΑΡΗΣ (Αλ.Σπιλέφσκι): Βανά, Μπράουν Σικόρκσι (73′ Μουσούντα), Σπόλιαριτς (73′ Φράγκος), Ντελμίρο, Καζού, Γιαγκό, Μπρόρσον, Γιαμπλόσκι, Ντζιαβέ (61′ Σλόγκαρ), Μπαμπίκα (81′ Μανού)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου,  Ανδρέου, Σίλντενφελντ, Ρονκάλια, Μπογκνάρ, Κορόμα, Σιμιόν

———————————————————————-

Κοντά στους 5.300 οι φίλαθλοι που βρίσκονται στις εξέδρες.
5′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι για την Ανόρθωση. Ο Αμπαρτζουμιάν από καλή θέση στην περιοχή έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε κατευθείαν στα χέρια του Βανά Άλβες.
6′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Καζού εκτέλεσε το φάουλ αλλά από κοντά ο Ντζιαβέ δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
16′ Προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της η Ανόρθωση η οποία ακόμα δεν τα έχει καταφέρει. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν χώρο στην Κυριά και προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα.
20′ Κίτρινη κάρτα στον Ντζιαβέ για δυνατό φάουλ στον Ιωάννου.
21′ Καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση. Ο Ιωάννου κινήθηκε ωραία με την μπάλα , μπήκε στην περιοχή του Άρη αλλά προτού κάνει το πλασέ τον πρόλαβε ο Ντελμίρο και του έκλεψε την μπάλα.
23′ Σουτ του Σπόλιαριτς, σε ετοιμότητα ο Λόρια μάζεψε την μπάλα.
25′ Σουτ του Χουσμπάουερ στα χέρια του Βανά Άλβες.
31′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ντζιαβέ, βγήκε και μπλόκαρε ο Λόρια προτού η μπάλα φτάσει στον Μπαμπίκα.
37′ Μετά από αψιμαχία ανάμεσα σε Ουάρντα και Σπόλιαριτς, ο διαιτητής τιμώρησε και τους δύο με κίτρινη κάρτα.

40‘ Επικίνδυνο γύρισμα του Χριστοφή, έβαλε την προβολή ο Ντελμίρο και έδιωξε σε κόρνερ.
43′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Ο Σπόλιαρις επιχείρησε το σουτ, μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Γιαγκό ο οποίος σταμάτησε την μπάλα και από κοντά με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λόρια.
45+1′
Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σικόρσκι βγήκε τετ-α-τετ με τον Λόρια, έχασε τον βηματισμό τους, έκανε προσποίηση, στην συνέχεια το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
45+3′ Κίτρινη κάρτα στον Χουσμπάουερ.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
51′
Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από σέντρα του Ουάρντα, ο Βερχόβετς πήρε την μπάλα, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
53′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στην θέση του Βερχόβετς πέρασε ο Ντέλετιτς.
55′ Κίτρινη κάρτα στον Ντελμίρο για δυνατό φάουλ στον Ουάρντα.
57′ Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
60′ Απειλεί η Ανόρθωση. Σέντρα του Λάζαρου από δεξιά, σουτ στη κίνηση από τον Κορέιρα πάνω από τα δοκάρια.
61′ Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Ντζιαβέ πέρασε ο Σλόγκαρ.
62′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ ο Άρης. Ο Γιαγκό έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Σπόλιαριτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
63′
Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Άρη Αλεξέι Σπιλέφσκι.
65′ Πλασέ του Ουάρντα πάνω από τα δοκάρια.
70′ ΓΚΟΛ. 0-3. Μετά από σέντρα του Σικόρσκι, δεν απομακρύνθηκε η μπάλα από την περιοχή της  Ανόρθωσης, πήρε ο Σπόλιαριτς ο οποίος  κινήθηκε ωραία και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
78′
Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η Ανόρθωσης λόγω αποβολής του Χριστοδουλόπουλου με απευθείας κόκκινη κάρτα για δυνατό φάουλ στον Φράγκο.
82′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Το πλασέ του Μπράουν έφυγε έξω.