Στο τελευταίο του παιχνίδι πριν το τελικό Κυπέλλου ο Εθνικός ηττήθηκε 2-1 από την ΑΕΛ που είχε για τελευταία φορά στον πάγκο της τον Σάββα Παντελίδη, την ίδια στιγμή που ο νέος προπονητής Χόρχε Σίλας ήταν στην κερκίδα και την παρακολουθούσε.
Με νίκη ολοκλήρωσε η ομάδα της Λεμεσού τις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με γυριστό σουτ του Τσέποβιτς στο 39ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 64ο ο Ελουντού. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 88’ με πλασέ από κοντά ο Μιλιντσεάνου.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Καβαλεούσκι, Πηλέας, Άδωνη (65΄ Σαββίδης), Περατικός, Μ.Ηλία, Κουντόμπιακ (65′ Αγγελόπουλος), Ζάκπα, Γκόρουπετς (66′ Ιωάννου), Μάζουρεκ (46′ Κ.Ηλία), Κουμής, Ελουντού
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Χριστοδούλου,  Άμπραχαμ, Ντόλεζαλ, Ιωάννου Θ, Βοϊτκόφσκι, Ταράσοφς, Ντούρις,

ΑΕΛ: Μέγερι, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς (58′ Ζαχαρία), Ριστέφσκι (85′ Χ.Αντωνίου), Νταβόρ, Παπαφώτης, Έουλερ (46′ Μπαλντέ), Μιλιντσεάνου, Μαρόσα (46′ Μαζάν), Τσέποβιτς (58′ Ανδρέου).

——————————————————————

2′
Καλό σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα χτύπησε σε κεφάλι αμυντικού της ΑΕΛ και έφυγε έξω.
12′ Ωραία κίνηση και καλό σουτ του Ελουντού, η μπάλα έφυγε έξω.
17′ Μεγάλη φάση για τον Εθνικό με το μακρινό σουτ του Ηλία να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Μέγερι.
21′ Καλό σουτ του Ελουντού στα χέρια του Μέγερι.
23′ Πρώτη τελική για την ΑΕΛ. Ο Τσλέποβιτς έπιασε ένα καλό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
39′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ. Ωραία κίνηση του Έουρελ από δεξιά, ο Βραζιλιάνος έκανε την μπαλιά και ο Τσέποβιτς με γυριστό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέλος α’ ημιχρόνου…
Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′
Δύο αλλαγές για την ΑΕΛ. Έουλερ και Μαρόσα έμειναν στα αποδυτήρια και πέρασαν στην θέση τους οι Μαζάν και Μπαλντέ.
46′ Μια αλλαγή για τον Εθνικό. Στην θέση του Μάζουρεκ ο Κωνσταντίνος Ηλία.
57′ Γύρισμα του Φραντζή από δεξιά, θα διώξει σωτήρια ο Άδωνη προ τού Τσέποβιτς.
58′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα Ζαχαρία και Ανδρέου αντί των Μεντόγεβιτς και Τσέποβιτς.
64′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Εθνικός. Ο Γκόρουπετς έκανε την μπαλιά από δεξιά, ολιγώρησε η άμυνα της ΑΕΛ και ο Ελουντού με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
88′ ΓΚΟΛ 1-2. Παίρνει εκ νέου προβάδισμα η ΑΕΛ. Ο Ζαχαρία έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μιλιντσεάνου από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.