Η Ομόνοια παίζοντας πολύ καλό και απλό ποδόσφαιρο πέτυχε την πρώτη της νίκη με τον Νιλ Λένον στον πάγκο, επικρατώντας της ΠΑΕΕΚ με 4-2 για την 4η αγωνιστική της β’ φάσης, αλλά με απώλειες.
Το τριφύλλι ήταν καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του ματς και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μάταβς στο 25’, όμως ο Βαρέλα στο 34’ ισοφάρισε.
Το δεύτερο μέρος άνηκε –ξανά- στους πράσινους με τον Μιξ στο 53, να κάνει το 2-1. Στο 58′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χούμποτσαν με απευθείας κόκκινη κάρτα και θα χάσει τον επαναληπτικό κυπέλλου με την ΑΕΛ. Αυτός που… έδιωξε το άγχος, ήταν ο Τσέποβιτς με δύο γκολ (66’,78’) για να διαμόρφωσε το 4-1 και ενώ, στο 68η ομάδα της Κερύνειας, έμεινε και αυτή με ποδοσφαιριστή λιγότερο, εξαιτίας της δεύτερης κίτρινης κάρτας του Ράμος
Το τελικό 4-2 έγραψε ο Κωμοδίκης στο 89’.
Η Ομόνοια
, με αυτή τη νίκη ανέβηκε στους 36 βαθμούς, ενώ η ΠΑΕΕΚ παρέμεινε στον πυθμένα με 15.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Λένον): Φαμπιάνο, Ψάλτης (71′ Παναγιώτου), Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Μπασιρού, Μιξ (71′ Χαραλάμπους), Ζαχαρίου (45+2′ Μποτεάκ), Λοΐζου, Λοβέρα (61′ Λανγκ), Μάταβς (61′ Τσέποβιτς)
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παναγή, Κίκο, Χρίστου, Παπουλής, Ασάντε, Κακουλλής
ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Παναγιώτου, Ολιβέιρα, Χαραλάμπους (70′ Τίμερμανς), Βαρέλα (70′ Νούνιτς), Καπαρτής (60 Ενόχ), Μιλτς (70′ Κωμοδίκης), Ράμος, Tάις, Κούρος, Φραγκέσκου, Άντρις
Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Σουμαόρο, Ορ, Ενόχ, Μπάμπιτς, Νεοφύτου, Παττίχης, Καϊμόλεν

ΣΚΟΡΕΡ: 25′ Μάταβς, 53′ Μιξ, 66′, 78′ Τσέποβιτς / 34′ Βαρέλα, 89′ Kωμοδίκης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπασιρού
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χούμποτσαν / Ράμος (2η κίτρινη)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
6′ Γύρισμα του Λέζιακς, ο Μάταβς δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή, έδιωξε ο Τάις.
9′ Σουτ του Λοβέρα εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Παναγιώτου.
11′ Ο Γιούστε έκανε την κεφαλιά, όμως έφυγε έξω, καθώς αιφνιδιάστηκε με τον τρόπο που έφτασε η μπάλα σε αυτόν.
15′ Ο Λοΐζου επωφελήθηκε από τις κόντρες, καθυστέρησε να κάνει το πλασέ και η μπάλα πέρασε κόρνερ.
15′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Γιούστε, ο οποίος έκανε την κεφαλιά, αλλά κόντραρε στον Καπαρτή και έφυγε σε κόρνερ.
18′ Πρώτη προσπάθεια για την ΠΑΕΕΚ. Μακρινό σουτ του Καπαρτή, κανένα πρόβλημα για τον Φαμπιάνο.
25′ ΓΚΟΛ 1-0.  Ο Zαχαρίου με τρομερή πάσα βρήκε τον Μάταβς που δεν λάθεψε απέναντι στον Παναγιώτου.

31′ Κίτρινη σε Μπασιρού και Ράμος.
34′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Βαρέλα, μετά από κάθετη πάσα του Μιλτς, ισοφάρισε με ωραίο πλασέ.

36′ Ωραία ενέργεια του Λοΐζου, έκανε το φαλτσαριστό πλασέ, η  μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παναγιώτου.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Μποτεάκ αντί Ζαχαρίου.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
53′ ΓΚΟΛ 2-1.
Ο Μποτεάκ βρήκε τον Λέζιακς που έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι με τον Μιξ από κοντά να μην έχει κανένα πρόβλημα να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην Ομόνοια.

58′ Με 10 παίκτες η Ομόνοια. Κόκκινη στον Χούμποτσαν για σκληρό μαρκάρισμα στον Καπαρτή. Ο VAR, Γιώργος Νικολάου, φώναξε τον ρεφ, Παναγιώτη Χατζηγεωργίου να δει ξανά τη φάση και αποφάσισε να αποβάλει τον αμυντικό του τριφυλλιού. Χάνει και το ματς κυπέλλου με την ΑΕΛ.
60′ Ενόχ μέσα, έξω ο Καπαρτής.
61′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Λανγκ και Τσέποβιτς αντικαθιστούν τους Λοβέρα και Μάταβς.
66′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Λοΐζου με ωραία ενέργεια βρήκε τον Τσέποβιτς που με κοντινή προβολή, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους πρασίνους.

68′ Με 10 και η ΠΑΕΕΚ. Δεύτερη κίτρινη σε Ράμος και αποβολή!
70′ Τριπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Τίμερμανς, Νούνιτς και Κωμοδίκης αντί των Χαραλάμπους, Βαρέλα, Μιλτς.
71′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Οι Παναγιώτου και Χάμπος στις θέσεις των Ψάλτη και Μιξ.
78′ ΓΚΟΛ 4-1.  Δεύτερο γκολ για τον Τσέποβιτς που πλάσαρε σε κενή εστία μετά από απόκρουση του Παναγιώτου.

89′ ΓΚΟΛ 4-2. Ο Κωμοδίκης μειώνει σουτ εντός περιοχής.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.